18 Şubat 2019
  • İstanbul10°C
  • Ankara12°C
  • Konya10°C
  • İzmir16°C

UFKA YOLCULUK'TA SON 3 GÜN...

Türkiye'nin en büyük ödüllü kültür ve bilgi yarışmasında başvurular 19 Şubat'ta sona eriyor!

Ufka yolculuk'ta son 3 gün...

17 Şubat 2017 Cuma 00:08

Türkiye'nin en büyük katılımlı ve ödüllü bilgi ve kültür yarışmasına başvurular için son 3 gün!..

Sancak Çevre, Eğitim, Gençlik ve Spor Kulübü Derneğinin organize ettiği Bu yıl 5.si yapılacak Ufkayolculuk Kültür Yarışmalarının tanıtımı Polisevinde yapıldı.Toplantıya Yunusemre Belediye Başkanı Dr.Mehmet Çerçi ve Şehzadeler Belediye Başkan yardımcısı İsmail Önal, Manisada faaliyet gösteren dernek,vakıf,spor kulübü ve STK’ ların başkanları, temsilcileri katıldı. Toplantıda Dernek Başkanı İbrahim Gümüş ; “ Derneğimiz, 1993 yılında kuruldu. Ufka yolculuk kültür ve bilgi yarışması, Kuranın Anlamıyla Buluşma ,Helal ve Sağlıklı Beslenme,Kritik Analitik Düşünme,çevre (ağaçlandırma ve fidan dikimi), eğitim, gençlik, spor dallarında faaliyet gösteriyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye İzcilik Federasyonundan yüzme, Wushu ve izcilik dallarında tescillendirilmiştir.” dedi.

Ufkayolculuk Kültür Yarışmaları hakkında bilgi veren: Gümüş şöyle devam etti:

ufka-yolculuk.jpg
“5. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması” Yoğun İlgi Görüyor.

Server Gençlik ve Spor Kulübü tarafından uluslararası çapta düzenlenen İlimizde de Sancak Çevre Eğitim Gençlik ve Spor Kulübünün organize ettiği “5. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması” başvuruları devam ediyor.

"Yola çıkmak isteyene, yol açık" temasıyla 8 ayrı kategoride düzenlenen “5. Ufka Yolculuk Kültür Yarışması”nın bu yılki konusu Kur’an-ı Kerim meali olacak.

Yarışmaya başvurular,1 Kasım-19 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek.

-  “Hedef Türkiye’de 1 milyon” ‘’Manisa’da 10 bin’’

Türkiye'nin en büyük sivil yarışması olma özelliğini taşıyan, yurt içinden ve dışından binlerce gönüllünün organizasyonuyla desteklenen yarışmaya bu yıl, Türkiye'den ve yurt dışından 7’den 77’ye 1 milyon kişinin başvuru yapması hedefleniyor.

-  “Ayetlerden sorulacak”

Ulusal yarışmacılar, şartnamede belirtilen Kur-an’ı Kerim mealleriyle yarışmaya hazırlanacak. Yarışmacıların faydalanması için akademisyenler tarafından soru kitabı da oluşturularak sınava hazırlanmaları temin edilecek.

-  “Mahkumlar da yarışacak”

Her kategori sorularının ayrı hazırlanacağı yarışmanın A grubuna 6-10, B grubuna 10-14, C grubuna 14-19, D grubuna 19-30 yaş grubu başvurabilecek. E grubunda 30 yaş üstü katılımcılar yarışırken F grubu ise ihtisas kategorisi olacak. Yarışmanın internet üzerinden gerçekleşecek kısmında ise,  G grubundakiler Türkçe, H grubundakiler İngilizce dillerinden sınava girecek. Yarışmaya, cezaevlerindeki mahkumlar da katılabilecek.

-  “Yarışmacılar ödüllerini kendileri belirleyecek”

Önceki yıllarda dereceye girenlerin birçok ödülün yanı sıra Umre seyahati ile ödüllendirildiği yarışmanın bu yılki ödülleri yarışmacıların tercihleri doğrultusunda belirlenecek. Katılımcılar,  Ufka Yolculuk sosyal medya sitesinde “Dosta Yolculuk” başlığıyla Endonezya,  Malezya, Tunus, Fas, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerinin yer aldığı ankette yapacakları oylama sonucu çıkacak sonuçlara göre kendi ödüllerini belirleyebilecek. Cezaevlerinden yarışmaya girenler ise, dereceye girdikleri takdirde ödül kazanmanın yanı sıra ayrıca çeşitli ödüllerle teşvik edilecek.

-  “İster Umre, ister dost ülke, ister para ödülü”

Yarışmanın A, B, C, D, E, F kategorilerinde birinci olanlar 2 Umre Seyahati + 2 bin 500 lira veya 2 Dosta Yolculuk + 2 bin 500 lira ya da, 9 bin lira, ikinciler 2 Umre Seyahati + bin 500 lira veya 2 Dosta Yolculuk + bin 500 lira veya 8 bin lira, üçüncüler 2 Umre Seyahati + 500 lira veya 2 Dosta Yolculuk + 500 lira ya da 7 bin lira para ödüllerinden birini seçebilecek.

G, H kategorilerinde yarışanlar arasında birinci, ikinci ve üçüncü gelenler ise tablet bilgisayar ödüllerini kazanacak.

Sınavda 60 puan ve üstü alanlar arasından yapılacak çekilişle 10 kişiye daha Umre Seyahati ya da Dosta Yolculuk hediye edilecek.

-İl Ödülleri: A, B, C, D, E kategorilerinde verilecek;

Birincilere  :Tam Cumhuriyet Altını

İkincilere    :Yarım Cumhuriyet Altını

Üçüncülere :Çeyrek Cumhuriyet Altını

-  “Başvurular internetten yapılacak”

Detaylarının www.ufkayolculuk.com internet sitesinden görülebileceği ve başvuruların yapılabileceği yarışmanın, A, B, C, D, E ve F kategorilerinin başvuruları 19 Şubat 2017’de, G ve H kategorisi başvuruları 24 Mart 2017’de sona erecek.

Yarışmanın sınavları A, B, C, D, E, F ve G kategorilerinin sınavları 26 Mart 2017’de,

H kategorisinde ise 2 Nisan 2017’de gerçekleşecek

-  Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması hakkında

İlk yılında Ömer Nasuhi Bilmen’in “Büyük İslam İlmihali”, ikinci yılında “Kur-an-ı Kerim Meali”, üçüncü yılında “Kur’ân-ı Kerîm’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi”, dördüncü yılında “Hadis” konusuyla düzenlenen yarışmada, ilk dört yılında, dünyanın 65 ülkesinden, Türkiye'nin tüm illerinden ve cezaevlerinden toplamda 880 bin kişi yarıştı. Bu yarışmacılar arasında, Türkiye’deki 360 cezaevinin 231’inde tutuklu bulunan yaklaşık 10 bin mahkum da yer aldı.

Ahmet Gürbüz'ün Ufuk yolcularına selam başlıklı makalesini de ilginize sunuyoruz:

Okumaktan murat ne

Kişi Hak'kı bilmektir

Çün okudun bilmezsin

Ha bir kuru ekmektir

Okudum bildim deme

Çok taat kıldım deme

Eğer Hak bilmez isen

Abes yere yelmektir

Yunusumuz ne güzel ifade etmiş.

Niyetsiz amelden sevap olmayacağı gibi gayesiz bir iştende maksat hasıl olmaz. Bütün kitaplar bir kitabın anlaşılması için yazılmıştır derler. Ne o kitap

okunmadan diğer kitaplar bir mana ifade eder, nede diğer kitapları okumadan o kitabın manası tam olarak anlaşılabilir. Bunun içindir ki yazılmış, katar katar tefsirler, hadisler, külliyatlar.

“Her türlü ön yargıdan uzak, temiz, duru, dingin bir kalp ile Kur an ı Kerim i idrak edecek şekilde okuyalım.

İnanıyoruz ki Allah (cc) okuduklarımız doğrultusunda yaşar isek, bizlere dünya ve ahiretin güzelliklerini, hayal dahi edemeyeceğimiz bir cömertlikle ihsan

edecektir”.

Rahmân ve Rahîm Allah’ın adıyla

1-2. Yaratan Rabbinin adıyla (Rabbin adına sana okunan şekliyle) oku (ve bildir insanlara).

O insanı bir alak’tan (rahim duvarına asılmış zigottan/aşılanmış yumurtadan) yarattı.

3-4-5. Oku, insana bilmediğini öğreten, kalemle (yazmayı) öğreten Rabbin en büyük kerem sahibidir.(Alak 1-5)

Cumhuriyetin ilk yıllarında Ezanın ve Kuranın Türkçeleştirilmesine yönelik baskılara karşın Kuranın korunması (Hıfzı) ve okunmasına matuf gayretler çok yerinde ve takdire şayandır. Ancak bugün artık kuranın anlamıyla buluşma vaktidir. İşte  bu konuda sessiz sedasız, mütevazı imkanlarla ilerleyen, samiminiyetlerle atılmış dev bir adımdan bahsetmek istiyorum. Bir “Ufka Yolculuk” yapmak istiyorum.

Beş yıl önce bir avuç idealist gencin bir araya gelerek, hedeflerini;“ İnsanları sahih kaynaklarla buluşturmak, okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yönveren bireylerin yetişmesine katkı sağlamak” şeklinde belirledikleri ödüllü bir kitap okuma yarışması organize etmişler. İyide etmişler.

Daha önceki yıllarda Ömer Nasûhi Bilmen’in Büyük İslâm İlmihali, Kur’an-ı Kerim’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi, Diyanet İşleri BaşkanYardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar tarafından Ufka Yolculuk Kültür Yarışması için özel olarak derlenen "Riyazü’s Salihin’den 1001 Hadis Seçkisi” ve merhum Asım Köksal ın İslam Tarihi kitaplarından yarışmalar yapılmış ve onlarca umre ödülleri dağıtılmış.

Hedef  BİR MİLYON!!

Server Gençlik ve Spor Kulübü organize ediyor.

8 farklı kategoride 7den 70e herkes katılabiliyor, görme engelliler bile

Türkçe ve İngilizce online olarak dünyanın her tarafından katılım mümkün

Tamamen gönüllülük çerçevesinde,81 vilayet 891 ilçede organizasyon yapılıyor

Geçen yıllarda toplam 886 226 kişi katılmış.(tabi %58 bayanlar)

Bu yıl konu Kur’anı Kerim meali ve hedef  BİR MİLYON katılım

Bu özelliğiyle ÖSYM sınavlarının dışında yapılan en büyük sivil organizasyon.15 temmuz kabusunu düşününce böyle çalışmaların ne kadar önemli ve gerekli olduğu daha iyi anlaşılıyor.

Çok güzel hareketler bunlar

Alkışlıyorum. Destekliyorum. Dua ediyorum.

sizleri de böyle faydalı çalışmalara destek olmaya, katkı sunmaya davet ediyorum.

Yola çıkana yol açık, vesselam.

www.ufkayolculuk.com

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.