23 Ocak 2022
  • İstanbul-2°C
  • Ankara-5°C
  • Konya-6°C
  • İzmir1°C

TÜRKİYE'DEN BMGK'DA VETO EDİLEN KUDÜS TASARISINA İLK TEPKİ!

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde, ABD'nin veto ettiği Kudüs tasarısının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Şimdi BM Genel Kurulu süreci başlayacak." dedi.

Türkiye'den BMGK'da veto edilen Kudüs tasarısına ilk tepki!

19 Aralık 2017 Salı 00:10

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde, ABD'nin veto ettiği Kudüs tasarısının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Şimdi BM Genel Kurulu süreci başlayacak." dedi. Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı yazılı açıklamada "ABD tarafından veto edilmesi, bu ülkenin tarafsızlığını yitirdiğini bir kez daha ortaya koymuştur." ifadeleri kullanıldı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), ABD'nin Kudüs kararının ardından konuyla ilgili bir tasarıyı gündemine aldı.

Türkiye'nin yoğun çabalarıyla oluşturulan tasarı, Türkiye BMGK'ya geçici üye olduğu için Mısır tarafından oylamaya sunuldu.

Tasarı beklendiği gibi ABD tarafından veto edildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, veto edilen Kudüs tasarısını BM Genel Kurulu'na taşıyacaklarını açıkladı.

Kalın,"BM Güvenlik Konseyindeki ABD’nin Kudüs kararını geçersiz sayacak olan karar, ABD’nin vetosuyla 14’e 1 reddedildi. Trump yönetimi dışında bütün ülkeler bu oylamada birlik içinde hareket etti. Şimdi BM Genel Kurulu süreci başlayacak."

Dışişleri Bakanlığı

Dışişleri Bakanlığı, BMGK'da Kudüs tasarısının veto edilmesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada "ABD tarafından veto edilmesi, bu ülkenin tarafsızlığını yitirdiğini bir kez daha ortaya koymuştur." ifadeleri kullanıldı.

Bakanlığın sitesinden yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

  • Kudüs konusunda BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan karar tasarısının 14 olumlu oya karşı tek bir aleyhte oyla veto edilmesini esefle karşılıyoruz.
  • Uluslararası hukuk ve meşruiyet gözetilerek hazırlanan, tüm ülkelere Kudüs konusunda ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyma çağrısında bulunan sözkonusu tasarının ABD tarafından veto edilmesi, bu ülkenin tarafsızlığını yitirdiğini bir kez daha ortaya koymuştur.
  • ABD’nin oylamada yalnız kalmış olması, Kudüs’le ilgili kararının hukuk dışılığının en somut göstergesidir. BM Güvenlik Konseyinin bölgesel barış ve istikrar üzerinde yansımaları olacak böyle bir konuda tüm uluslararası toplumun iradesine aykırı olarak işlevsiz bırakılması kabul edilemez.
  • Türkiye olarak Filistin Devleti’nin ve halkının her zaman yanında olmaya, başta BM Genel Kurulu olmak üzere tüm uluslararası platformlarda Filistin’in haklı mücadelesini ve bu yöndeki çabalarını desteklemeye devam edeceğiz.
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.