30 Ekim 2020
  • İstanbul15°C
  • Ankara12°C
  • Konya10°C
  • İzmir16°C

TÜRKİYE KUŞATILIYOR; SINIRA DAYANDILAR!

ABD, Türkiye'nin PKK’ya karşı yürüttüğü operasyonlar sonrasında, örgüte canlı kalkan oldu!

Türkiye kuşatılıyor; sınıra dayandılar!

02 Mayıs 2017 Salı 03:20

Telabyad’daki yabancı asker sayısı, PKK/YPG’lileri üçe katladı. 300 silahlı teröristin yanında 4 NATO ülkesine ait 900 yabancı asker nöbet tutuyor

ABD ve AB’nin de terör örgütü ilan ettiği PKK’nın Suriye kolu PYD’ye sağlanan NATO Şemsiyesi, NATO üyesi Türkziye’nin sert tepkisini çekiyor. Yurtiçindeki operasyonlarda ABD, İngiltere, Almanya, İsveç gibi NATO ülkelerinin verdiği silahlar ele geçirilirken, müttefiklerin ihaneti, teröristleri korumak için Türkiye’ye karşı koruma oluşturmaya varmış durumda. Münbiç’te Mehmetçik’e karşı set oluşturan ABD askerleri, terör koridorunun kalbi niteliğindeki Telabyad’da da adeta kalkan oluşturdu. İstihbarat raporlarına göre Telabyad’da bulunan yabancı ülke askerlerinin sayısı, YPG’lilerin üç katına yükseldi. NATO üyesi ABD, İngiltere, Fransa ve Alman askerlerin bulunduğu Telabyad’da çok sayıda paralı asker de yer alıyor. 

TERÖR KORİDORU 

DEAŞ’ın merkezi Rakka’ya ulaşımın ve PKK/PYD’nin oluşturmak istediği terör koridorunun  tam kalbini oluşturduğu için sınırın en kritik noktası kabul edilen Telabyad’daki gelişmeler de istihbarat birimlerince yakından takip ediliyor. Son günlerde üzerinde Amerikan bayraklı araçlarla kentte dolaşan ABD’li askerlerin sıkça görüldüğü Telabyad’ı mercek altına alan istihbarat birimleri, ilginç bilgilere ulaştı. 

3 KAT YABANCI ASKER

İstihbarat birimlerinin ulaştığı bilgilere göre Telabyad’da, Fırat Kalkanı Harekatı’nın ardından PKK/PYD’yi Türkiye›ye karşı korumak için çoğu NATO üyesi değişik ülkelerden askerler geldi. Telabyad’da son verilere göre 300 kadar silahlı YPG’li bulunurken, ABD ve İngiltere’nin 550, Fransa’nın 100, Almanya’nın 100 askeri bulunuyor. Bunların yanı sıra Telabyar’da değişik ülkelerin ordularından ayrılan çoğunluğu paralı askerler de mevcut. 

KESKİN NİŞANCILAR   

İstihbarat kaynaklarına göreTelabyad’da halen 23 eski Ürdün ordusu askeri bulunuyor. YPG saflarında Ürdünlülerin yanı sıra Suudi Arabistan ve değişik ülkelerden ayrılmış bazı askerler de yer alıyor. Sayılarının 150 civarında olduğu tahmin edilen paralı yabancı askerlerin Telabyad’da genellikle kum torbaları ile siper oluşturulmuş Türkiye’yi gören yüksek binalarda keskin nişancı olarak görevlendirildikleri belirlendi.

İNGİLİZ VE ABD ÜSSÜ

ABD askerleri, eskiden Türkler tarafından işletilen Telabyad çimento fabrikasını karargah binası olarak kullanıyor. Telabyad’ın 20 km güneyindeki Ayn İsa bölgesindeki çimento fabrikasını karargah olarak seçen ABD askerleri, bu bölgede olası saldırılara karşı geniş güvenlik önlemi aldı. Aynı bölgeye yakın noktada bulunan eski bir kiremit fabrikasının ise YPG’liler tarafından 

İngiliz askerlerine karargah olarak tahsis edildiği öğrenildi. Türkiye sınırının yanı başındaki Suriye topraklarında bulunan yabancı ülke askerlerinin 3 ayrı ekip oluşturarak Telabyad ilçe merkezinin yanı sıra güneydeki Ayn İsa ve doğudaki Ayn El Arus beldelerinde YPG’lilerle birlikte hareket ettikleri bildirildi.

TOMAHAWK BİLE VAR 

Çeşitli ülkelerin askerlerinin YPG’li terörist sayısını 3’e katladığı Telabyad’daki silah ve mühimmat envanteri de güvenlik güçlerinin çalışmasıyla ortaya çıkarıldı. Telabyad’da YPG’nin 4 tankı, 24 çoklu roketatar, 23 doçka monteli kamyoneti bulunuyor. Çok sayıda hafif ve ağır silah, patlayıcı ve mühimmatın bulunduğu Telabyad’da YPG’liler, iki de İnsansız Hava Aracı’na sahip. Telabyad’daki silah envanterinde ABD’nin geçen Nisan ayında Suriye’deki El Şayrat havaalanına yönelik saldırıda kullandığı iki Tomahawk seyir füzesinin bulunması dikkat çekiyor.

Kandil yöneticileri Telabyad’da mı?

15 gizemli terörist

İstihbarat birimlerinin ulaştığı bilgiler arasında Telabyad’da YPG’lilere talimat veren ancak yüzlerini kimsenin görmediği 15 kişilik bir grup dikkati çekiyor. Telabyad’da uzun süredir bulunan bu grup, gece gündüz yüzlerinde kar maskesi ile dolaşıyor. Telabyad’daki eski cezaevini karargah olarak kullanan grup, yüksek güvenlikle korunuyor. İstihbarat birimlerini yüzünü kimsenin görmediği bu kişilerin, Türkiye’de başlarına para ödülü konularak çeşitli kategorilerde aranan terör örgütü PKK üyeleri olabileceğine dikkat çekiyor. İstihbarat birimleri bu teröristlerin hem deşifre olmamak, hem de görüntü vererek olası nokta operasyonları veya hava saldırılarından korunmak için yüzlerini gizlediği görüşünü savunuyor. (Star)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.