24 Eylül 2020
  • İstanbul27°C
  • Ankara27°C
  • Konya28°C
  • İzmir30°C

TÜRK DİZİLERİ NEDEN YASAKLANDI?

Dubai merkezli MBC kanalı, bünyesinde bulunan 11 kanala verdiği emirle Türk dizilerinin yayınını durdurdu.

Türk Dizileri Neden Yasaklandı?

08 Mart 2018 Perşembe 01:40

Dubai merkezli MBC kanalı, bünyesinde bulunan 11 kanala verdiği emirle Türk dizilerinin yayınını durdurdu. 140’dan fazla ülkeye ihraç edilen ve dizi ihracatında ABD’den sonra ikinci sırada yer alan Türk dizilerinin Arap ülkelerinde yasaklanmasının ardında kirli oyunların olduğu iddia ediliyor.

rap dünyasına yayın yapan uydu kanalları şirketi MBC Grubu, 1 Mart itibariyle Türk dizilerini yayından kaldırdığını açıkladı. Kanal, kararın kim tarafından alındığını paylaşmazken, AP Haber Ajansı, Suudi Arabistan ve Katar arasındaki krizde Türkiye’nin Katar’dan yana tavır aldığına dikkat çekti.

Türk dizi ve filmlerine uygulanan yasak ayrıca Türk programlarını da kapsıyor. Arap coğrafyasında bir fenomen haline gelen Türk dizilerinin MBC ve bünyesindeki tüm kanallar tarafından yasaklanması “kanalın ortakları kim?” Sorusunu da akıllara getiriyor.

MBC Group'un 1991 yılında Londra'da uydudan Arapça yayın yapan ilk özel televizyonu kanal olarak kurulan kanal, genel merkezini 2002 yılında Dubai'ye taşıdı. Şirketin hissedarlarının kim olduğu tam olarak bilinmese de aralarında Suudi Arabistan Kraliyet Ailesi’nin üyelerinin olduğu biliniyor.

MBC, ‘Gümüş’ dizisini ‘Nur’ adıyla yayına sokarak Türk dizilerini Arap dünyasına taşımıştı. MBC, Türk dizilerini yayın haklarını satın alıp diğer kanallara da satıyordu.

Pastadan pay alabilmek için mi yasaklandı?

Son dönemde yakaladığı başarılı ivmeyle 140’dan fazla ülkeye ihraç edilen 350 milyon dolarlık bir sektör hacmine ulaşan Türk dizilerinin Arap dünyasında özellikle çok fazla izleyicisi var.

Türk oyuncuları ağırlamak için yarışan Arap ülkelerinde halen 70’in üzerinde dizi yayında.

Suudi Arabistan’ın da dizi ihracatı pastasından pay alabilmek için Türk dizilerinin önünü kestiği iddialar arasında.

Suudi Arabistan'da geçtiğimiz kasım ayında gerçekleştirilen tahliye operasyonları arasında üst düzey isimler, bürokratlar, prensler, bakanlar ve şirket patronları da bulunuyordu. O tutuklamalar arasında da MBC Grup Başkanı Velid el-İbrahim'in de bulunduğu ortaya çıktı. MBC'nin Başkanı'nın Kasım ayında Riyad'da tutuklandığı belirtildi. Tıpkı diğer isimlerle yapılan maddi ve siyasi anlaşmalar karşılığında taahhüt belgelerine attırılan serbest kalma imzalarının el-İbrahim için de bu yöntem üzerine uygulandığı iddia ediliyor. Selman'ın emriyle MBC Grup Başkanı'nın serbest bırakılması akıllara "anlaşma Türk dizileri üzerine miydi?" sorusunu getirdi.

MBC Sözcüsü Hayek: Türk dizileri 250 bin dolara mâl oluyor

MBC Sözcüsü Mazen Hayek, “Bölgedeki birkaç televizyon kanalındaki tüm Türk dizilerinin kaldırılması kararı alındı” diyerek haberi teyit etti. Ancak kararın MBC tarafından mı alındığı ya da dışarıdan mı empoze edildiğine açıklık getirmedi. Kararın yüksek kalitede Arap ve Körfez dizisi üretilmesini teşvik edeceğini savunan Hayek, “Arap dizilerinin bölüm maliyeti 40 bin ila 100 bin dolar arasında. Türk dizileri ise 250 bin dolar veya daha yüksek bir meblağa mâl oluyor” dedi.

Altı dizi etkilendi

MBC kanalının ve diğer Arap ülkelerinin Türk dizilerine yasak getirmesinin ardından Vatanım Sensin, İçerde, Kiralık Aşk, Muhteşem Yüzyıl gibi diziler yayından kalktı. MBC Sözücüsü Mazen Hayek, daha kaliteli Arap dizilerinin izleyici ile buluşturulacağını ifade etti. (Yeni Şafak)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.