23 Mart 2019
  • İstanbul12°C
  • Ankara8°C
  • Konya11°C
  • İzmir18°C

TUĞGENERAL BAŞBOZKURT: "HEDEFTE ASTANA SÜRECİ VAR..."

ABD'nin Suriye'ye saldırısını TVNET canlı yayınında değerlendiren Şah Fırat Operasyonunun komutanı emekli Tuğgeneral İhsan Başbozkurt hedefin Astana Süreci olduğunu söyledi!

Tuğgeneral Başbozkurt: "Hedefte Astana Süreci var..."

14 Nisan 2018 Cumartesi 21:30

Tuğgeneral İhsan Başbozkurt, "Türkiyenin diplomasisi ve stretejisi, büyük devlet olmanın özelliklerini sergiliyor. Bu saldırıyla birlikte Astana'yı baltalamak istediklerini belli ettiler. Ama Türkiye buna müsade etmiyor. Türkiye masada kalmaya devam ediyor." şeklinde konuştu.

ABD, İngiltere ve Fransa, Suriye'ye hava operasyonu gerçekleştirdi. Şah Fırat Operasyonunun komutanı emekli Tuğgeneral İhsan Başbozkurt, TVNET canlı yayınında TVNET Ankara Haber Müdürü Ahmet Rıfat Albuz'un sorularını yanıtladı.

ABD'nin samimi olduğuna inanmadığını belirten Başbozkurt, "Amerikanın kesinlikle bu bölgeden çıkmayacağına inanıyoruz. Hedef sözde kimyasal silah fakat ardında başka amaçlar var." ifadelerini kullandı. Başbozkurt devamında şöyle konuştu:

Esed canisini savunacak halimiz yok. Fakat henüz kimin tarafından yaptırıldığı belli olmayan bir kimyasal silah saldırısı sonucunda böyle bir operasyon düzenleniyorsa, hedef Türkiye'dir, hedef Astana sürecidir.

Astana sürecinde Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin yer aldığı üçlü bir fotoğrafın olduğunu hatırlatan Başbozkurt, "İşte hedef bu. Bu üçlü fotoğrafa da üçlü bir şekilde cevap verdiler. Biz bu Astana sürecini nasıl parçalarızın derdindeler. ABD, İngiltere ve Fransa birlikte yer alarak bir mesaj verdiler." dedi.

"Hedef Türkiye"

Türkiye'nin Suriye'de müthiş bir başarısı olduğunu dile getiren Başbozkurt, "Gerek Fırat Kalkanı gerek de Afrin harekatından dolayı önemli başarılar elde etti Türkiye. Üçlü koalisyonun Fırat'ın doğusunda kurmak istedikleri terör koridoruna izin vermedi. İşte bu yüzden canları sıkılıyor. Türkiyenin diplomasisi ve stretejisi, büyük devlet olmanın özelliklerini sergiliyor. Astana'yı baltalamak istiyorlar ama Türkiye buna müsade etmiyor. Türkiye masada kalmaya devam ediyor. Aksi halde yangın çıkar" şeklinde konuştu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.