27 Kasım 2020
  • İstanbul9°C
  • Ankara-1°C
  • Konya-1°C
  • İzmir7°C

TRUMP GİDİCİ: TELEFON KONUŞMALARI YAYINLANDI!

Trump'ın görevden alınmasını gündeme getiren telefon görüşmesinin metni yayınlandı

Trump gidici: Telefon konuşmaları yayınlandı!

26 Eylül 2019 Perşembe 02:32

ABD Başkanlık Ofisi, Başkan Donald Trump ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında 25 Temmuz’da yapılan ve ‘Trump’ın görevinden azlinin istenmesi’ne sebep olan telefon görüşmesinin tam dökümünü yayınladı. Yayınlanan metinde Trump’ın Zelenskiy’den eski Başkan Yardımcısı ve Demokrat Parti’nin 2020 için en güçlü başkan aday adayı Joe Biden’ın oğlu Hunter’ın Ukrayna’daki faaliyetlerini soruşturmak için yardım istediği dikkat çekti.


Zelensky bu ricayı kabul ettikten sonra, Trump, Biden’ın Başkan Yardımcısıyken, oğlunun yönetim kurulu üyesi olduğu şirket hakkında, ülkenin başsavcısı Viktor Shokin’in tarafından yürütülen yolsuzluk soruşturması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Trump görüşmede, Savcı Shokin’le ilgili olarak Zelensky’ye “Çok iyi bir savcıya sahip olduğunuzu duydum. Ama o dava kapatıldı ve bu haksızlık. Birçok insan bunun hakkında konuşuyor. İyi savcınızı durdurma şekilleri ve çok kötü insanlar da dahil oldu” dediği kaydedildi.

Trump rakibinin oğlu hakkında bilgi aldı

Trump Hunter’ın davası ilgili olarak Zelensk’ye, “Diğer konu hakkında da çok fazla dedikodu var. Biden’in oğlu hakkında Biden’in yargılanmayı durdurduğu iddiası var. Birçok insanın bunu öğrenmek istediği için Başsavcı ile birlikte çalışma imkânı bulursanız harika bir iş yapmış olursunuz” ifadelerini kullandığı görüldü.


Zelensky ise seçtiği savcının davanın takibini yapacağına söz vererek, “Özellikle bu durum bahsettiğim şirkete davanın soruşturulması kapsamında inandırıcılığını geri kazanmasında çok yardımcı olacak. Bu yüzden biz bununla ilgileneceğiz ve dava soruşturması üzerinde çalışacağız" dediği kaydedildi.

Zelensky’den Trump’a teşekkür

Demokratların iddiasına karşın görüşmede Trump’ın Zelensky’e ekonomik yada askeri açıdan bir yardım sözü verdiği yer almasa da Zelensky’nin Trump’a ülkelerine desteklerinden dolayı teşekkür ettiği kaydedildi. Zelensky’nin, “Savunma alanındaki büyük desteğiniz için teşekkür ederim. Bir sonraki adımlar için işbirliğine devam etmeye hazırız, özellikle, savunma amacıyla ABD’den daha fazla Javelin satın almaya hazırız” ifadeleri ise dikkat çekti.

“Benim kadar kötü muamele gören hiçbir Başkan olmadı”

Metnin yayımlanmasından sonra açıklamada bulunan Trump, Demokratlar’ın kendisinden özür dilemeleri gerektiğini belirterek, “Ülkem tarihinde benim kadar kötü muamele gören hiçbir Başkan olmadı” ifadelerini kullandı. (Yeni Şafak)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.