22 Eylül 2020
  • İstanbul21°C
  • Ankara21°C
  • Konya17°C
  • İzmir24°C

SOSYAL MEDYADA GÜNÜN KONUSU; ŞÜKRÜ SAK: "ONLARA GELİNCE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ DE BİZE GELİNCE NİYE SUÇ?"

Kendisi şu ân vatana ihanetle yargılanan eski CHP Milletvekili'nin pis bir "kumpasıyla" 14 ay hapis cezası verilen gazeteci Şükrü Sak ile ilgil, Sabah gazetesi yazarı Salih Tuna'nın "Bu zulüm niye?" başlıklı yazısı sosyal medyada gündem oldu!

Sosyal Medyada günün konusu; Şükrü Sak: "Onlara gelince basın özgürlüğü de bize gelince niye suç?"

30 Mayıs 2019 Perşembe 01:36

Salih Tuna; "Şükrü Sak soruyor, 'Biz niye her devrin mahkûmuyuz?"

Kendisi şu ân vatana ihanetle yargılanan eski CHP Milletvekili Eren Erdem'in pis bir "kumpasıyla" 14 ay hapis cezası verilen gazeteci Şükrü Sak ile ilgil, Sabah gazetesi yazarı Salih Tuna'nın "Bu zulüm niye?" başlıklı yazısı sosyal medyada gündem oldu!

Şükrü Sak, CHP eski Milletvekili Eren Erdem'in "Bana hakaret etti" diyerek açtığı, kendisi hakkındaki bir "haber-makale"den dolayı, 14 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Söz konusu haber makalede, Şükrü Sak, "aile dostu" gazeteci Emre Erciş'in, Eren Erdem'le ilgili iddialarını haber yapmıştı.

Mahkeme kendi verdiği "ara karar"a bile uymadı!

Eski CHP milletvekili Eren Erdem'in pis bir yargı "kumpası..."

Bu iddialar üzerine, iddiaları ortaya atan Emre Erciş'e değil de Şükrü Sak'a dava açan Eren Erdem'in kendisi daha sonra vatana ihanet ve devlet sırlarını ifşa etmekten tutuklandı! Ama, mahkeme buna rağmen, Şükrü Sak'a "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" gibi saçma sapan ve asılsız bir gerekçe ile ceza verdi!

O kadar alel acele ve "önyargılarla" dolu olan bu kararda, söz konusu mahkeme, hakaret ifadelerinin Emre Erciş'e ait olduğunu kabul ediyor, Şükrü Sak'a da bu "hakaretlere iştirak ettiği" için diye gerekçe yazıyor... Fakat bu hususta yine kendi verdiği "ara karar"a bile uymayan mahkeme, Şükrü Sak'a bir de 20 sene önceki -bu konuyla hiçbir ilgisi olmayan- bir dosyadan dolayı, "mükerrir hükümlerini" uyguladı!

Şükrü Sak'a yaptığı bir haber makaleden dolayı 14 ay hapis cezası veren bu mahkeme, kendi verdiği "ara karar"da "Emre Erciş'le ilgili bir işlemin yapılıp yapılmadığının sorulmasına" diyordu. Ama kendi sorduğu sorunun cevabını bile beklemeden, Sak'a 14 ay hapis cezası verdi. Bu durumda "Şükrü Sak'ın NEYE İŞTİRAK ettiği de anlaşılamadı!"

Salih Tuna; "Biz niye her devrin mahkûmuyuz?"

Sabah gazetesi yazarı Salih Tuna, dün Sabah gazetesinde "Bu zulüm niye?" başlıklı yazıda, yargıdaki bu tuhaflığa dikkat çekerek; 

"Özellikle 15 Temmuz darbe ve işgal girişiminden sonra, yargıda FETÖ temizliği yapıldı!
Bu elbette olması gereken bir şeydi...
Peki ya sonra?
FETÖ'den boşalan yerleri kim doldurdu? Son zamanlarda "yargıda yaşanan tuhaflıklar" bu soruyu sormayı zorunlu kılıyor
"

Diye yazdı...

Bir gazetecinin bir siyasetçi ile ilgili yaptığı bir haber-yorumdan dolayı 14 ay hapis cezası alması karşısındaki "sessizliğe" de dikkat çeken Salih Tuna, şunları söyledi;

"14 ay hapis cezası alıyor ama "nerde bu basın özgürlüğü?" diyenlerden "Türkiye'de gazeteciler cezaevine atılıyor" diyenlere kadar herkes dut yemiş bülbüle dönüyor." Diyen Salih Tuna;
Nedir bu?!"

Diye sordu...

sosyal-medyada-gunun-konusu-iki.png

Salih Tuna'nın yazısı, sosyal medyada gündem oldu...

Gazeteci Şükrü Sak'a -adeta- göstere göstere yapılan bu adaletsizliğe dikkat çeken yazı, Sosyal medyada gündem oldu. Tuna'nın yazısı, Ufuk Coşkun'dan, Haşmet Babaoğlu'na, Hilal Kaplan'dan Ersoy Dede'ye, Kurtuluş Tayiz'den Mustafa Albayrak'a kadar bir çok gazeteci ve yazar tarafından paylaşıldı. Yüzlerce Sosyal medya kullanıcısı tarafından da, bu haksız ve adaletsiz karara tepki gösterildi!

İşte o tepkilerden bazıları:

ufuk-tivit-006.jpghasmet-tivit.jpghilal-kaplan-002.jpg

hilal-kaplan-sukru-sak.jpg

ersoy-dede-rt.jpg

kurtulus-tayiz-rt.jpg

au-tivit.jpg

ersoy-dede-ustune-cevab.jpg

mustafa-albayrak.png

gulsah-taskent-tivit.jpg

zeynep-c.jpgsongul-tiviut.jpg

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.