26 Ekim 2020
  • İstanbul16°C
  • Ankara16°C
  • Konya16°C
  • İzmir17°C

SON DAKİKA; AKADEMYA EDİTÖRÜ HAYRETTİN SOYKAN GÖZALTINA ALINDI!

Akademya Editörü Hayrettin Soykan bugün akşam saatlerinde İstanbul'da gözaltına alındı!

Son dakika; Akademya Editörü Hayrettin Soykan gözaltına alındı!

24 Mayıs 2017 Çarşamba 22:52

Akademya Editörü Hayrettin Soykan gözaltına alındı!

İBDA Siyasi çizgisinde yıllardır yayın yapan Akademya Dergisinin editörü Hayrettin Soykan, bugün akşam saatlerinde İstanbul'da gözaltına alındı!

Gazeteci-yazar Hayrettin Soykan 28 Şubat'ın Müslümanlara yönelik uygulamalarının hala devam ettiğinin bir göstergesi olarak,  20 yıl önceki bir davadan aldığı ceza sebebiyle göz altına alındığı belirtiliyor.

Soykan, yarın sabah Çağlayan Adliyesine götürlücek ve muhtemelen Ağır Cezadaki mahkemeden sonra tutuklanacak ve cezaevine gönderilecek...

Akademya Derneği Yarın 09:30 da Çağlayan adliyesinde toplanacaklarını duyurdu..

akademya-aaa.jpg

Hayrettin Soykan'ın gözaltına alınması ile ilgili açıklama yapan Akademder, yarın saat 09,30'da Çağlayan Adliyesi'nde olacaklarını duyurdu.

Eğer Hayrettin Soykan tutuklanırsa, cezaevlerinde 20 yıldır tutuklu bulunan 28 Şubat mahkûmlarına bir yenisi daha eklenmiş olacak!

hayrettin-iki.jpg

(Hayrettin Soykan, geçtiğimiz sene, "Yürüyen Büyük Doğu" sempozyumunu düzenlemişti...)

Hayrettin Soykan kimdir?

1968 yılında İstanbul’un Üsküdar semtinde doğdu. Üsküdar İmam Hatib Lisesi’nden sonra Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne kaydoldu. Yayıncılık faaliyetlerinden dolayı buradaki eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi, İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği ve yine İstanbul Üniversitesi Arab Dili ve Edebiyatı bölümlerine birkaç senelik periyodlar halinde devam etti.

1985 yılında yayıncılık faaliyetlerine Karar dergisindeki makaleleriyle başladı. Ak-Doğuş, Ak-Zuhur, Tahkim, Yeni Tahkim, Akademya ve Akademya’ya Doğru dergilerinde idarecilik ve yazarlık yaptı. Ayrıca Taraf, Akıncı Yol ve Yeni Nizam dergilerinde makaleleri yayınlandı. Bir süre karikatürle de ilgilendi. 1987 yılındaki Doğuş Grubu Karma Karikatür Sergisinde yeraldı.

Yayıncılık faaliyetlerinden dolayı üç kez cezaevine girip, toplam üç sene hapis yattı. Tahliye olduktan hemen sonra 2001 ilkbaharında Akademya’ya Doğru Kültür-Sanat Platformunu kurdu.Soykan geçtiğimiz aylarda faaliyete geçen Akademya derneğinin yöneticiliğini de yapmaktaydı..

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.