15 Aralık 2018
  • İstanbul14°C
  • Ankara6°C
  • Konya8°C
  • İzmir16°C

PUTİN: EN ÇOK TÜRKİYE ÇEKTİ!

Rusya Devlet Başkanı Putin, her yıl sonunda yaptığı basın toplantısını bu yıl da gerçekleştirdi.

Putin: En çok Türkiye çekti!

14 Aralık 2017 Perşembe 21:03

Rusya Devlet Başkanı Putin, her yıl sonunda yaptığı basın toplantısını bu yıl da gerçekleştirdi. Rus lider, 2018'de yapılacak başkanlık seçimlerine bağımsız aday olarak katılacağını söyledi. Putin'in gündeminde Suriye meselesi de vardı. Putin, "Suriye'deki savaşın acısını en çok Türkiye çekti" ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in bugün gerçekleştireceği yıllık basın toplantısına dünyanın çeşitli yerlerinden bin 640 gazeteci katıldı. Toplantı, Moskova’da Uluslararası Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Bir gazeteci Rus Devlet Başkanı'na, ülkesinin 2015'te Suriye'de başlattığı operasyonun zaferle sonuçlandığını söylemesine rağmen neden hala ülkede asker bulundurduğunu sordu. Buna karşılık Putin, "Suriye'de terörist grupların çoğu yenilgiye uğratıldı. Sahadaki askeri birimlerimiz sayesinde güvenlikle ilgili sorunlar giderildi" dedi.

"ABD, Suriye'den Irak'a kaçan teröristleri vurmuyor"

Putin, "Bazı teröristlerin Suriye'den Irak'a kaçtığını görüyoruz. ABD, Rusya'nın verdiği istihbaratı görmezden geliyor. Neden? Çünkü daha sonra Esed'e karşı kullanmak isteyebileceğini öngörerek onları vurmuyor. Bu teröristlere göz yumuyor. En basit ama aynı zamanda en tehlikeli durum" diye de ekledi.

Rusya lideri Putin'in önemli gündem maddelerinden biri de de Suriye'ydi. Rus lider, 2011'den bu yana devam eden krizin acısını en çok çeken ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Putin, şu ifadeleri kullandı:

"Bunun acısını en çok çeken Türkiye. Zira Türkiye, çok sayıda Suriyeli göçmeni kabul ediyor

Putin, Suriye'de önemli olanın, sürece dahil olanların terör gruplarına destek vererek kendi amaçlarına ulaşmaya çalışmaması olduğunu belirtti. Rus lider, "El Kaide'yi yarattılar, o da New York'u vurdu" dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.