18 Aralık 2018
  • İstanbul9°C
  • Ankara7°C
  • Konya7°C
  • İzmir10°C

OSMANLI DÜŞMANI KUYRUKÇULAR; BAE İSTİHBARATÇILARI CIA EĞİTİMLERİNDEN GEÇİRİLİYOR!

Blackwater’ın paralı katillerine ev sahipliği yapan BAE, eski CIA ajanlarıyla Körfez’de bir 'casusluk imparatorluğu' kuruyor. BAE istihbaratçıları, Abu Dabi’deki bir yerleşkede birebir CIA eğitimlerinden geçiriliyor.

Osmanlı düşmanı kuyrukçular; BAE istihbaratçıları CIA eğitimlerinden geçiriliyor!

23 Aralık 2017 Cumartesi 19:26

Blackwater’ın paralı katillerine ev sahipliği yapan BAE, eski CIA ajanlarıyla Körfez’de bir 'casusluk imparatorluğu' kuruyor. BAE istihbaratçıları, Abu Dabi’deki bir yerleşkede birebir CIA eğitimlerinden geçiriliyor.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı ise Signals İstihbarat Ajansı adıyla ülkede faaliyet yürütüyor. Kaynaklar, istihbarat programına Suudi Arabistan’ın da dahil edileceğini kaydetti.

ic-iki-050.jpg

Eski bir istihbarat çalışanı olan ve istihbarat eğitimi operasyonunun arkasındaki isim Larry Sanchez.

Oluk oluk para akıtıldı

Eski CIA ve ABD hükümet yetkilileri, Körfez ülkesine “ilgi çekici iş” ve “kazançlı kariyer” vaatleriyle çekiliyor. Foreign Policy’ye konuşan eski bir çalışan, günlük 1000 dolar kazandığını ve Abu Dabi’de 5 yıldızlı bir otelde kaldığını belirterek “Para inanılmazdı” ifadelerini kullanıyor. Pek çok farklı kaynaktan alınan bilgilere göre bu istihbarat eğitimi operasyonunun arkasındaki isim Larry Sanchez. Eski bir istihbarat çalışanı olan Sanchez, CIA ve New York Emniyet Müdürlüğü (NYPD) arasında tartışmalı bir işbirliği başlatılmasını teşvik eden kişi olarak biliniyor.

 ic-uc-021.jpg

Paralı asker ordusu Blackwater’ın kurucusu Erik Prince

Karanlık taşeronlar

Bölgeye gelen bir başka karanlık isim ise paralı asker ordusu Blackwater’ın kurucusu Erik Prince. Prince’in, Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan'a hizmet edecek, yabancı askerlerden oluşan bir bölüğü BAE’ye sevk ettiği 2011 yılında The New York Times gazetesi tarafından ortaya çıkarılmıştı. Beyaz Saray eski terörle mücadele çalışanı Richard Clarke da BAE’de önemli görevlerde bulundu. Clarke, Good Harbor Güvenlik Riski Yönetimi CEO’su olarak Nahyan'a uzun bir dönem başdanışmanlık yaptı.

ic-dort-011.jpg

Beyaz Saray eski terörle mücadele çalışanı Richard Clarke

Program, Riyad'a taşınacak

5 Aralık 2017’de BAE ile Suudi Arabistan son zarı atarak yeni bir siyasi ve askeri ittifak kurduklarını açıkladı. Kaynaklar, benzer bir istihbarat programının Suudi Arabistan’a getirilmesi için uzun yıllardır çalışmalar sürdürüldüğünü belirtiyor.

İngilizler de rol aldı

İngiliz Özel Hava Kuvvetleri’nin eski bir yetkilisi tarafından yönetilen LUAA LLC adlı bir Emirlik şirketi de casusluk şebekesinin kurulmasında rol üstlendi. Üçüncü bir Emirlik şirketi DarkMatter da büyük ölçüde göreve dahil oldu. DarkMatter, BAE hükümeti için siber güvenlik ve istihbarat alanlarında çalışıyor. BAE’nin istihbarat birimlerini inşa etmeye yardımcı olan ABD’liler için, sürekli yeni bir program olacak. (Yeni Şafak)

ic-bir-047.jpg

NSA, çoktan üslendi

2011’in sonlarında, ABD hükümet danışmanları ve paralı askerler, ABD’deki Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA), BAE versiyonunun kurulmasına yardım etti. Ajansın adı daha sonra Ulusal Elektronik Güvenlik Uzmanlığı’na çevrildi. Şu an ise Signals İstihbarat Ajansı olarak hizmete devam ediyor. Aynı dönemde, Larry Sanchez ve ekibi, BAE’ye gelip “iç düzenleme” eğitim teknikleri öğretmeye başladı. Düşük profilli istihbarat yüklenicisi CAGN Global Ltd.’nin başkanı olarak Sanchez, çoğunlukla eski polis memurları, emekli Batılı istihbarat yetkilileri ve eski askerlerden oluşan bir ekiple Emirlik’te casusluk ve paramiliter operatörler konusunda eğitim vermeye başladı.

Birebir CIA müfredatı

CIA eğitimlerinden örnek alınan dersler, farklı bölümlere ayrılıyor. “Temel istihbarat iletişim hattı”, diğer derslerin yanında rapor yazma, bilgilendirme ve not alma, yabancı istihbarat “dış” programı, FBI/kanun hükmü kursu ve paramiliter eğitim ile birlikte doğrudan bir acemi birliği eğitimini de içeriyor. Dış gözetleme eğitimleri CIA eğitimleri ile birebir aynı. Bir derste, eski Delta Kuvvetleri operatörlerinin sürüş ve atış gibi milis eğitimleri verdiği kaydediliyor. Eski eğitmenlerden biri, “Genelde, Yemen gibi bir yere atandıktan önce ya da sonra böyle bir eğitime giderler” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.