14 Ağustos 2022
  • İstanbul28°C
  • Ankara33°C
  • Konya33°C
  • İzmir29°C

NASRALLAH VE BARZANİ'DEN KARŞILIKLI SERT AÇIKLAMALAR!

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ile Mesud Barzani'den birbirlerine yönelik sert açıklamalar geldi...

Nasrallah ve Barzani'den karşılıklı sert açıklamalar!

13 Ocak 2020 Pazartesi 12:08

Hizbullah ile IKBY arasında gerilim!

ABD’nin İranlı General Kasım Süleymani’yi Irak’ta suikastla öldürmesinin ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile Hizbullah arasında bir gerilim patlak verdi.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, dün akşam yaptığı konuşmada “IŞİD’in Erbil’e yaklaştığında Mesud Barzani’nin titrediği ve Süleymani dışında kimsenin yardıma koşmadığını” söylemişti.

“İRANLILARI ARADIN VE KASIM SANA GELDİ”

Nasrallah, dün Süleymani ve onunla birlikte öldürülen Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis’e ilişkin televizyon konuşmasında, “IŞİD’in ABD’nin ürettiği bir örgüt olduğunu” söyleyip “Sayın Mesud Barzani, Hacı Kasım Süleymani’nin yaptığı iyilikten dolayı minnettar olmalı” demişti. Nasrallah, Barzani’nin birkaç yıl önce bir iyiliği kabul ettiğini söyleyerek şöyle konuşmuştu:

Bugün onun sana yaptığı bu iyiliği kabul etmelisin. IŞİD Erbil yakınlarındayken ve Kürdistan Bölgesi IŞİD’in eline düşmek üzereyken tüm arkadaşlarını aradın ancak onlardan kimse sana yardım eli uzatmadı. İranlıları aradın ve senin itirafınla ikinci günde Hacı Kasım sana geldi. Onunla birlikte başka kardeşleri de vardı. Buna bir şey daha da ekleyeyim; Hizbullah’tan da kardeşlerimiz vardı ve onunla Erbil’e gittiler.

“BANA ELLERİ KORKUDAN TİTRİYORDU’ DEDİLER”

Nasrallah, “Erbil’e giden Süleymani ve onun yanındaki kardeşler bana ‘Mesud Barzani titriyordu. Elleri korkudan titriyordu’ dediler. Ancak Süleymani ve İran İslam Cumhuriyeti’nin hızlı gelişi bu tehlikeyi sizden uzaklaştırdı. Bunun tarihinizde, oradaki Kürt bölgesinde bir örneği yoktu. Bugün sizin de, yapılan bu iyiliği kabul etme sorumluluğunuz var, Irak’taki hükümet ve Irak parlamentosunda da verilecek yanıtın bir parçası olma sorumluluğunuz da var” dedi.

"YILLARDIR BODRUMLARDA SAKLANDIĞINDAN GÜN YÜZÜNÜ GÖREMEYEN…

Nasrallah’ın açıklamalarına sert bir yanıt veren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi hükümet sözcüsü Cotyar Adil, “Titrek ve ergence bir ses tonu ile Kürdistan Bölgesi’ne ve bir ulusun liderine saldırmasını ilginç karşıladıklarını” söyledi.

Yıllardır bodrumlarda saklandığından gün yüzünü göremeyen sen, kahraman bir halka hakaret ediyorsun ve onunla küçümsüyorsun” diyen Adil, “Bu yersiz saldırının yerine, yıllarca adaletsizliğe maruz kalmış ve zulüm görmüş bir halkı savunmalıydın” dedi.

“DÜŞMANLARININ KORKUSUNDAN BAŞINI KADIRMAYA CESARET EDEMİYORSUN”

IKBY’yi ve başkenti Erbil’i sadece Peşmergelerinin savunduğunu vurgulayan sözcü, “Bununla birlikte bize yardım eden tüm partnerlerimize teşekkür ederiz. Ama sizi temsil ettiğini ve başkan Barzani’ye yapılan ziyarete katıldığını söylediğin kişi, herhalde kendisine benzeyen kişilerle 16, 20 ve 26 Ekim 2017'de Kürdistan'ı işgal etme hayalı kuranlardan olmalıydı. Ancak Peşmerge’nin direnişi ve gösterdiği kahramanca savunma sayesinde o hayaller gömüldü” diye konuştu.

Nasrallah’ı korkaklıkla suçlayan Adil, “Düşmanlarının korkusundan başını kaldırmaya cesaret edemeyen sen, seninle ilgisi olmayan bir halkla sataşma nedenin nedir?” diye sordu.

Adil, “Başkan Barzani, bir halkın direniş sembolüdür ve korkak olan sen ise, yaptığın hakaretlerden daha küçüksün” dedi.

Etiketler: ,
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.