11 Temmuz 2020
  • İstanbul28°C
  • Ankara26°C
  • Konya24°C
  • İzmir29°C

MCCAİN, "ABD'NİN ORTADOĞU'DAKİ GÜCÜ VE NÜFUZU AZALIYOR..."

ABD'li senatör John McCain: Bağdat Kürt halkının güvenliğini sağlamazsa, Kürtlerin tarafında yer alırım

McCain, "ABD'nin Ortadoğu'daki gücü ve nüfuzu azalıyor..."

25 Ekim 2017 Çarşamba 17:40

ABD'li Cumhuriyetçi senatör John McCain bugün New York Times gazetesinin baş köşe yazısında ülkesinin Ortadoğu siyasetini değerlendirdi.

Cumhuriyetçi senatör John McCain bugün New York Times gazetesinde ülkesinin Ortadoğu'daki siyasetini değerlendirdi.
 
John McCain IKBY ve Bağdat yönetimleri arasındaki çatışmadan son derece rahatsız olduğunu belirterek ülkesinin terör örgütü DEAŞ ile mücadelede başarılı olduğunu ancak bölgenin geri kalan kısımlarında kapsamlı bir stratejisinin olmadığını belirtti.
 
Özellikle Irak yönetimine DEAŞ ile mücadele için verilen silahların, ABD'nin müttefiği Kürtlere karşı kullanılmasını kabul edilemez olarak değerlendiren Senatör, "Açık konuşalım.. Eğer Bağdat Irak'taki Kürt halkına arzu ettiği güvenlik, özgürlük ve fırsatları garanti etmezse ve ABD İran destekli milislerle Kürt ortakları arasında seçim yapmak zorunda kalırsa, Kürtlerin tarafında yer alırım" ifadelerine yer verdi.
 
Kerkük'teki sorunların çok daha karmaşık olduğunu ifade eden McCain Ortadoğu'daki bölgesel düzenin hızla çöktüğünü belirtti.  McCain, "ABD'nin Ortadoğu'daki gücü ve nüfuzu azalıyor.. Çün ABD son sekiz yılda bölgeden çekildi. Ortaya çıkan boşluğu ise Amerikan karşıtı güçler doldurdu".
 
ABD Başkanı Trump'ın selefi Obama gibi DEAŞ ile mücadeleye odaklandığını yazan McCain, "düşmanlarımız geri kalan bölgeleri dolduruyor " ifadelerine yer vererek İran ve Rusya tehlikesine karşı uyarıda bulundu.
 
Amerikalıların biran önce Ortadoğu ile ilgilenmeleri gerektiğini vurgulayan McCain, "Kürtlere sadık kalmalıyız ve acilen yeni bir strateji belirlemeliyiz" yazdı.
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.