02 Aralık 2020
  • İstanbul6°C
  • Ankara2°C
  • Konya4°C
  • İzmir5°C

MASUM(!) ÖYKÜ-TİYATRO YAZARININ MAHKEMEDEKİ İFADELERİ!

Bugünlerde gayet masum(!) bir şekilde, kendini sanata adayan ve cezaevinde öykü-tiyatro yazan, yazdıkları İBB tarafından "pazarlanan" Demirtaş'ın mahkeme zabıtlarına geçmiş ifadeleri...

Masum(!) öykü-tiyatro yazarının mahkemedeki ifadeleri!

15 Ocak 2020 Çarşamba 01:19

Unutanlar varsa, tekrar hatırlatalım;

Demirtaş tiyatro yazdı için cezaevinde değil!

Akşam gazetesi yazarı Markar Esayan, 20 Ağustos 2019 tarihli yazısında, Selahattin Demirtaş'ın mahkeme zabıtlarına geçmiş ifadelerini yazmıştı.

Bugünlerde CHP tarafından, kitapları İBB'ler tarafından pazarlanan ve içerde yazdığı kitaptan uyarlanan tiyatroların sahnede olduğu ve "çok masum bir yazar" olarak gösterilen Demirtaş, 6-7 Ekim olaylarındaki rolünü kabul ediyor.

CHP ve HDP'nin bugünlerde sergilediği bu "tiyatro kardeşliği"(!) aslında , Demirtaş'ın çağrısı ile başlayan o vahşeti unutturmak için mi?

Peki ne olmuştu, Demirtaş'ın o çağrısı sonucu:

"HDP’nin çağrısı üzerine 36 ilde sokak olayları meydana gelmiş, çıkan olaylarda 2 polis memuru şehit olmuş, 43 sivil vatandaş hayatını kaybetmişti. 331’i polis memuru, 438’i sivil vatandaş olmak üzere 769 kişi yaralandı. Çatışmalarda 5 örgüt mensubu ölü, 3 örgüt mensubu ise yaralı olarak ele geçirilmişti. Türkiye genelinde 2 bin 389 olay meydana geldi. 27’si kaymakamlık, 52’si emniyet, 283’ü okul, 73’ü siyasi parti olmak üzere 2 bin 558 bina yakıldı, yıkıldı..."

Eğer öyleyse, tekrar hatırlatalım!

İşte Markar Esayan'ın o yazısı:

"Öyle haberdar değilim falan değil..."

-Sanık: 6 Ekim akşamı “olağanüstü” MYK toplantımız vardı.

-Mahkeme Başkanı: Saat kaçta, kimler vardı?

-Sanık: Kimler vardı isim isim hatırlamıyorum ama MYK’nın çoğunluk üyeleri oradaydı. Toplantı halindeyken Suruç’ta bulunan arkadaşlarımız bir MYK üyemizi aramış, demiş ki, “Mürşitpınar Sınır Kapısı düşmek üzere”, şimdi ne yapacağız? Ne yapalım? Acilen bir açıklama yayımlayalım. Hem hükümeti protesto edelim, hem de insanların protesto hakkını kullanmasını isteyelim. Tutumumuzu şu saatte açıklayalım dedik.

Bunları konuştuk, bu arada özel kaleme Başbakan Davutoğlu ile telefon bağlamasını söylemiştim. Özel kalem içeri girdi, “Başbakan hatta” dedi. Ben toplantıdan çıktım. Telefon görüşmesi bitti ve morali çok bozuk bir şekilde toplantıya döndüm. Arkadaşlar da dedi ki “Biz de bu arada yazılı bir açıklama yaptık!”

-Mahkeme Başkanı: Siz o açıklamanın yapıldığından haberdar değilsiniz özetle. Böyle mi anlıyorum?

-Sanık: Benim de içinde bulunduğum toplantıda alınmış bir karardır. Öyle haberdar değilim falan değil. Sonuna kadar ben o açıklamanın arkasındayım.

-Mahkeme Başkanı: Basın açıklamasının yapılma kararı alınmıştı siz çıktığınızda?

-Sanık: Tabii ki, tabii ki. Alınmıştı, hiçbir tereddüt yok o konuda.

***

Bu bir mahkeme zabtı… 11-12-13 Nisan 2018 tarihlerinde Ankara Sincan’da görülen bu duruşmada 6-8 Ekim çağrısını bizzat kendisinin başkanlık ettiği “olağanüstü” toplantıda kararlaştırıldığını itiraf eden sanık ise Selahattin Demirtaş…

***

HDP’nin çağrısı üzerine 36 ilde sokak olayları meydana gelmiş, çıkan olaylarda 2 polis memuru şehit olmuş, 43 sivil vatandaş hayatını kaybetmişti. 331’i polis memuru, 438’i sivil vatandaş olmak üzere 769 kişi yaralandı. Çatışmalarda 5 örgüt mensubu ölü, 3 örgüt mensubu ise yaralı olarak ele geçirilmişti. Türkiye genelinde 2 bin 389 olay meydana geldi. 27’si kaymakamlık, 52’si emniyet, 283’ü okul, 73’ü siyasi parti olmak üzere 2 bin 558 bina yakıldı, yıkıldı.

***

Selahattin Demirtaş ise Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu başta olmak üzere, kendisini masum gösterenlere inat, bu korkunç çağrıyı bizzat yaptığını ve pişman olmadığını mahkemede açıkça itiraf etmişti.

Kurban eti dağıtılırken kıstırılan Ahmet Dakak’ın vücudunda 22, Hasan Gökguz’un vücudunda 20, Yasin Börü’nün vücudunda 15 kesici ve ateşli silah yarası tespit edildi. Riyat Güneş’in ise kafatası ezilmişti. Bu çocuklar da Kürt’tü. Eşlerin doğum günü neşesini izlerken aklıma ilk gelen bunlar oldu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.