27 Şubat 2020
  • İstanbul11°C
  • Ankara11°C
  • Konya8°C
  • İzmir14°C

KRİPTO FETÖ İDDİANAMESİ: 424 GİZLİ ANKESÖRLÜ BÜFE TESBİT EDİLDİ!

İddianamede ankesörlü telefonla haberleşen FETÖ'cü subayların tespitinin kritik önemi vurgulandı. TSK'dan ihraç sayısının 30 bin olduğu açıklandı

Kripto FETÖ iddianamesi: 424 Gizli ankesörlü büfe tesbit edildi!

01 Mart 2018 Perşembe 13:36

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca, FETÖ üyesi oldukları, teknik takibi önlemek için cep telefonu yerine ankesörlü/kontörlü telefonlar üzerinden iletişim kurdukları öne sürülen 7'si tutuklu 8 şüpheli asker hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Darbe girişimi neticesinde bilinçli veya bilinçsiz olarak TSK'nin itibarına yönelik menfi yönde bir toplum algısı oluşmasını önlemeye yönelik tedbirlerin alınmasının önemine işaret edilen iddianamede, gerek kamu diplomasisi aracılığıyla gerek yapılacak resmi açıklamalarda gerekse de görsel, yazılı ve sosyal medya organları tarafından yapılan yayınlarda üzerinde durulması önem arz eden hususlardan bazıları şöyle sıralandı:

"TSK'de mevcut yapı ve uygulanan sistemler darbe üretiyor. Darbe Türk ordusunun geleneğinde var, gibi söylemler artık doğru değildir. TSK'nin millet egemenliğine dayanan demokratik hukuk devleti ile Atatürkçü düşünce sistemine yürekten bağlı mensupları; milli bir duruş sergileyerek, devletinin ve bağrından çıktıkları yüce Türk milletinin emrinde olduğunu göstermişlerdir. Ülkemizin bulunduğu bu coğrafyada, TSK üç ayrı cephede birden mücadele etmektedir. TSK, milletinin desteğine bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktadır.

15 Temmuz darbe girişimi sadece TSK içerisinde yer alan örgüt elemanları tarafından gerçekleştirilmiş bir kalkışma değildir. FETÖ/PDY, emniyet, yargı, mülkiye, milli eğitim, sağlık, diyanet, MİT, TİB ve diğer kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere tüm devlet kurumlarına sızmış, onlarca yıl hain ve sinsice yürütülen bir planlama ve organizasyon neticesinde bu alçakça eylemi gerçekleştirmiştir. Silah kullanılması nedeniyle darbe girişimi neticesinde meydana gelen her türlü olumsuzluğun TSK'ye mal edilmesi, devletin bekasına kasteden ve tüm kurumlarına sızan bu örgütün ne derece tehlikeli olduğunu ve bu örgütle mücadelenin toplumun tüm kurumları tarafından topyekun yürütülmesi gerçeğinin göz ardı edilmesine sebep olabilir.

Ordumuzun, 40 yıldır her türlü usulsüz ve hukuksuz yolları deneyerek TSK'nin içerisine sızan bu örgütten arındırılması birkaç ay gibi çok kısa sürede mümkün değildir. Darbe girişimine fiilen katılan, FETÖ/PDY mensubu ve bu örgütle irtibatlı veya iltisaklı olan TSK personelinin tespit edilmesine yönelik soruşturmalar adli ve idari olarak kararlılıkla sürdürülmektedir."

TSK'DAN İLİŞİĞİ KESİLEN PERSONEL SAYISI: 30 BİN

İddianamede, askeri öğrenciler de dahil olmak üzere 30 bin civarında personelin TSK'den ilişiğinin kesildiği ve soruşturmalar tamamen bitirilinceye kadar ilişiği kesilen personel sayısının artabileceğinin göz önünde bulundurulması gerektiğine dikkat çekilerek, oluşan bu personel açığının asgari beş yıllık bir sürede kapatılabileceğinin düşünüldüğü, yeni temin edilecek personelin güvenlik soruşturmalarının da herhangi bir hataya mahal vermeden titizlikle yapılmasının özel önem arz ettiği vurgulandı.

'ASKERLİK MESLEĞİ TEKRAR ÖZENDİRİLMELİ'

Günümüz şartlarında TSK personelinin büyük çoğunluğunun yaptıkları görev itibarıyla mahrumiyet taşıyan yerlerde meşakkatli ve riskli şartlarda vazifesini icra ettiği (terörle mücadelede 150 bin, 50 binden fazla hudut birlikleri) belirtilen iddianamede, "TSK'nin temel unsuru, esas gücünü oluşturan iyi yetişmiş insan kaynağıdır. Özlük haklarında ve sosyal yaşam şartlarında yapılacak iyileştirmelerin, kısa vadede, özellikle genç rütbelerdeki personelin kalitesinin yükseltilmesine önemli katkılarının olacağı değerlendirilmektedir. Bu milletin iyi yetişmiş ve yüreğinde vatan sevgisinden başka hiçbir şey taşımayan evlatlarına askerlik mesleğinin tekrar özendirilmesi önemlidir." değerlendirmesi yapıldı.

YÜZDE 10'U İHRAÇ EDİLDİ

İddianamede, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen bir soruşturmaya ilişkin Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri ile Jandarma Genel ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarından gelen 24 Mart 2017 tarihli cevabi yazılara yansıyan, örgüte yönelik kriterler nedeniyle ihraç edilen veya görevden geçici olarak uzaklaştırılan askeri personel sayısının istatistiki bilgisine de yer verildi.

Yazıya göre her kuvvette görev yapan uzman çavuş, astsubay, subay ve generallerin her bir rütbede en fazla yüzde 10'nun ihraç edildiği veya görevden uzaklaştırıldığı belirtilen iddianamede, "Örnekleme yapmak gerekirse, Hava Kuvvetleri'ndeki bin 505 yüzbaşıdan 136'sının, 7 bin 978 astsubay kıdemli başçavuştan 129'unun, Deniz Kuvvetleri'nde 738 albaydan 86'sının, Kara Kuvvetleri'nde ise 3 bin 672 albaydan 386'sının bu kapsamda olduğu belirlenmiştir." denildi.

'KRİPTOLARIN DEŞİFRE EDİLMESİ DEVLET BEKASI İÇİN HAYATİ ÖNEMDE'

Tespit edilen itirafçı ifadelerine göre, 1980'li yıllardan beri terör örgütünün TSK içerisine sızmaya başladığı ve 1990'lı yıllardan itibaren sızmanın sistematik şekilde olduğu kaydedilen iddianamede, örgüt mensuplarının terör örgütü elebaşı "Kaptan" kod adlı Fetullah Gülen'in 1980'li yıllarda örgüt mensubu Hava Harp Okulu öğrencileriyle yaptığı bir sohbet toplantısında, "Gizlenin, 20-30 sene sonra harekete geçtiğimizde kimsenin yapacak bir şeyi kalmayacak." şeklindeki talimatlarıyla sızmaya başladığı ve faaliyetlerini devam ettirdiği anlatıldı.

İddianamede, "Sonuç olarak, terör örgütüne yönelik bilinen kriterlere haiz olan personel sayısı, TSK içerisindeki personel sayısına göre nispeten çok azdır. Örgütün halen TSK içerisinde bulunan ve 'kripto' tabir olunan mensuplarının deşifre edilmesi, devletimizin bekası için hayati önem arz ettiği ortadır" ifadesi kullanıldı.

İSTANBUL'DA İLETİŞİM İÇİN KULLANILAN 424 BÜFE

Bu yöntemle ilgili FETÖ/PDY mensubu ast/üst rütbeli askerlerin ifadelerinin olduğu bilgisi verilen iddianamede, şu bilgiler yer buldu:

"Ayrıca kollukça yürütülen çalışmalarda FETÖ/PDY içerisinde askeri personellerden sorumlu şahısların 2012-2016 yılları arasında kamuya açık ve birbirinden bağımsız market/büfe/kırtasiye/lokanta gibi sair işletmelerde kurulu bulunan, ücret karşılığı irtibat sağlanan sabit kontörlü hatları kullanmak suretiyle sorumlu oldukları askeri personeller ile iletişime geçtikleri anlaşılmıştır. Soruşturma konusu olan Bulgurlu'daki bir büfede kurulu sabit hat haricinde bu zamana kadar İstanbul genelinde 424 sabit büfe hattı tespit edilmiş, başsavcılık talebiyle İstanbul 4.Sulh Ceza Hakimliği'nin 19 Aralık 2017 ve İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliğinin 17 Ocak 2018 tarihli kararları uyarınca hatların HTS kayıtları, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan celp edilerek atanan bilirkişi heyetine gönderilmiş ve içeriklerinin incelenmesine devam edilmektedir."

'415 ASKER HAKKINDA İŞLEM BAŞLATILDI'

Günümüzde iletişim aracı olarak cep telefonlarının kullanılmasının hayatın olağan akışına uygun ve kabul edilen bir gerçek olduğu, hatta er olarak görev yapan asker şahısların dahi cep telefonu kullanabildikleri anlatılan iddianamede, soruşturma konusu hat gibi sabit hatlar üzerinden asker şahısları/ diğer mahrem imamları arayan mahrem imam şahsın tek yönlü ve genellikle ardışık aradığı, söz konusu hatla aranan ve hakkında işlem başlatılan 415 askerden 74'ünün darbe girişimine iştirak/terör örgütü üyeliği nedeniyle tutuklu oldukları, aynı nedenlerle 119'unun soruşturma tarihinden önce ihraç edildiği, 24'ünün görevinden geçici olarak uzaklaştırıldığı ve söz konusu hatla terör örgütünün sözde TSK imamı Adil Öksüz ile irtibat kurulduğu belirtildi.

'YİRMİDEN FAZA SABİT HAT TESPİT EDİLDİ'

Soruşturma konusu sabit hat gibi İstanbul'da aynı şekilde örgütsel amaçlarla kullanılan bu zamana kadar 20'den fazla sabit hattın tespit edilip içeriklerinin deşifre çalışmalarına devam edildiği bilgisi de verildi.

Şüphelilerin "FETÖ/PDY üyeliği" suçundan, 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.