29 Ocak 2020
  • İstanbul10°C
  • Ankara5°C
  • Konya4°C
  • İzmir13°C

KOSOVA'DA SEÇİM ZAMANI; TARAFINIZ BELLİ OLSUN!

Kosova'da bu hafta seçim var! Türkiye'yi eksen alan parti KTAP mı, yoksa Batı'yı eksen alan diğer partiler mi? Tarafınız belli olsun!

Kosova'da seçim zamanı; Tarafınız belli olsun!

10 Haziran 2017 Cumartesi 02:38

Nabız Özel

 

Kosova'da seçim zamanı; Tarafınız belli olsun!

Kosova'da bu hafta seçim var! Türkiye'yi eksen alan parti KTAP mı, yoksa Batı'yı eksen alan diğer partiler mi? Tarafınız belli olsun!

Kosova’da Seçim Zamanı

Kosova’da bu hafta seçim yapılacak. Ekonomik, siyasi ve kültürel olarak birlikteliğimizi daha sağlıklı bir şekilde pekiştirmek  ve sürekliliğini devam ettirebilmek için bölgeye dair ilgimizi ve alakamızı en üst seviyede sürdürme gayesiyle seçimlere dair bir değerlendirme yapmak gerektiğini düşünüyoruz.

Kosova, bağımsızlığını kazandığı günden bu güne kadar hem ekonomik olarak hem de siyasi olarak kendini toparlamak ve bağımsız bir ülke olma mücadelesi verirken Türkiye olarak her zaman yanında durduğumuzu gösterdik. Özellikle siyasi arenada yaşanan çekişmeler ve Batı ülkelerinin Türkiye ekseninden çıkartmak için çeşitli hamleler yaptığı Kosova’da siyasi arenada yaşanan gelişmelere kayıtsız kalmamız beklenemez.

"Türkiye mi, Batı mı?"

Seçimlerde bir taraftan “Kosova Avrupa’ya daha fazla yaklaşmalı, Türkiye’den uzaklaşmalı” zihniyetinde olanların, kendilerine vaadedilmiş bir iktidarla Kosova siyasetini eksen olarak Türkiye’den kopartmak isteyenlerle, Tarihi coğrafi ve siyasi geçmişi bir olan, herşeyden önce din ve millet kardeşi olarak Türkiyeyle kardeşlik bağı olan Kosovayı bu eksende bağımsız bir ülke haline getirmek isteyenler arasında bir mücadele gibi adeta.

Bir taraftan uzun bir zamandır politik arenada olan bir çok partinin kendi iç anlaşmazlıklarına rağmen seçimi kazanmak için yaptıkları koalisyon, diğer tarafta “KDTP Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar’a oy vermeyin” na muhalefet partisi konumundaki Kendin Karar Al-VV, bu seçime tek başına katılıyor. Visar Ymeri liderliğindeki VV’nin başbakan adayı olarak, partinin eski genel başkanı Albin Kurti ilan edildi.

Milliyetçi bir duruşa sahip olan VV, özellikle Kosovalı gençler tarafından destekleniyor. Bu desteğin arkasında, partinin net ve tavizsiz duruşu ile denenmemiş olması gibi sebepler bulunuyor.

Kosova’daki Türk partilerinde durum

Uzun zamandır siyasetin içinde olup Türkler için pek bir şey yapmadığı yönünde eleştirilen ve hakkında bir çok olumsuz şey söylenilen KDTP Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar’ diğer tarafta ise

Türkiye ile ilişkileri daha ileri noktaya götürmek isteyen ve daha elle tutulur seçim vaadi olan, kadro olarak temiz ve etkili kişilerle çalışan şaibeye karışmamış dürüst tecrübeli isimlerle seçime giren KTAP Genel Başkanı Arif Butuç var.

arif-tumuc.jpg

Arif Butuç, Kosovalı Türklerin dertleriyle hem dert olmak, onların sıkıntılarına çözüm üretmek, Kosova için faydalı işler yapmak, ana ülke Türkiye ile çok yönlü ilişkileri daha ileriye taşımak istediğini söylüyor ve buna dair adımlar atıyor.

Kimi desteklemeli?

Tabi ki hem Kosova için hem Kosova’da yaşayan Türkler için hem de Türkiye için en iyi isim kim ise onu desteklemeliyiz. İsmi yolsuzluğa karışmış, yıllardır siyaset arenasında olmasına rağmen ortaya doğru bir şey koyamamış ve hala FETÖ’cüler ve Batılı devletlere şirin görünme peşinde olanlara verilecek destek Kosova’nın da Türkiye’nin de aleyhine olacaktır.

Balkan siyasetini yakından takip eden gazeteci Ayhan Demir’in şu tespitlerine aynen  katılıyoruz

Kosovalı Türkler, seçime de iki partiyle katılıyor: Kosova Türk Adalet Partisi-KTAP ve Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP. Hangisine oy vereceğinizi söylemek bize düşmez. Bize düşen, “FETÖ’ye, doğrudan ya da dolaylı destek veren ya da desteğini alanlara oy vermeyin” demektir

Şuna inanıyoruz: Kurt kuzuya saldırırken, tarafsız kalmak kurdu tutmaktır.

O yüzden…

FETÖ okullarını ve vakıflarını kapatmak için kılını bile kıpırdatmayan ama FETÖ’cü Emre Uslu’nun yazdıklarıyla, AKEA derneğinin kapatılması kararına imza atan KDTP Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar’a oy vermeyin!

15 Temmuz sonrasında, “denetim” adı altında, Kosova’daki FETÖ okullarından Yllka’ya giden KDTP Milletvekili Müferra Şinik’e oy vermeyin!

Öğrencilik yıllarında FETÖ evlerinde kalan KDTP Milletvekili Fikrim Damka’ya oy vermeyin!

Bu isimlere destek için Kosova’ya gelen, FETÖ ile iltisak ve irtibatlılara da yüz vermeyin!

Fetö ve Fetö eliyle Kosova’yı Türkiye ile birlikteliğinden uzaklaştıracak partilere oy vermemeli, bu partiler desteklenmemelidir.

Yarınki seçim inşallah Kosova için hayırlı bir şekilde sonuçlanır.

Etiketler: , ,
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.