26 Haziran 2019
  • İstanbul25°C
  • Ankara22°C
  • Konya21°C
  • İzmir27°C

KAŞIKÇI BÖYLE TEHDİT EDİLMİŞ: “TWEET ATAMAZSIN, TELEVİZYONA ÇIKAMAZSIN, YAZI YAZAMAZSIN. NOKTA”

İNGİLİZ The Guardian gazetesi polisin, kamera kayıtlarında görüntülenen ve içinde çok sayıda kutunun olduğu siyah renkte bir aracı aradığını öne sürdü.

Kaşıkçı böyle tehdit edilmiş: “Tweet atamazsın, televizyona çıkamazsın, yazı yazamazsın. Nokta”

10 Ekim 2018 Çarşamba 03:18

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı için bir hafta sonra Suudilerden izin çıktı. Riyad yönetimi, Ankara’nın talebine yazılı bir nota ile olumlu yanıt verdi. Kaşıkçı’nın meslektaşları ve sivil toplum kuruluşlarının konsolosluk önündeki bekleyişleri ise sürüyor.

Türkiye, Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçisi Walid Bin Abdul Karim El Khereiji’yi Dışişleri Bakanlığı’na iki kez çağırarak başkonsoloslukta inceleme talebinde bulunmuştu. Riyad yönetiminin, Ankara’nın bu talebine yazılı bir nota ile olumlu yanıt verdiği bildirildi. 

GAZETECİLERİN BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR
Türk Arap Medya Derneği üyeleri ile yerli ve yabancı gazetecilerin bir haftadır adeta kamp kurdukları konsolosluk önündeki bekleyişleri de devam ediyor. İlk günden beri konsolosluk önündeki bekleyişini sürdüren Türk Arap Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı yaptığı açıklamada şunları söyledi:
 

ic-foto-003.jpg
SON GÖRÜNTÜSÜ: Washington Post, Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girmeden hemen önce çekilen son görüntülerini yayınladı. Haberde, konsolosluğun ön cephesinde 6 adet güvenlik kamerasının olduğu, söz konusu kameralardan bazıları tarafından çekilen görüntülerin polisin elinde bulunduğu ifade edildi. 

‘O FOTOĞRAF HER ŞEYİ İSPATLIYOR’
“Geçen hafta bugün (dün) Cemal Kaşıkçı dostumuz bu kapıdan girmişti yürüyerek ancak yürüyerek çıkmamıştı. Geçen haftadan beri bir talepte bulunuyorduk. Bununla ilgili fotoğraf da medyaya düştü. Bu bile ispatlıyor her şeyi. Biz Cemal’in yürüyerek girdiğini ancak yürüyerek çıkmadığını söylemiştik. Suudi yetkililerin her şeyi bildiğini biliyoruz. Suudi Arabistan konsolosluğu o gün kameraların çalışmadığını söyledi. Kameralar yılın tüm günleri çalışıyor ama o gün çalışmıyor. Akıllara soru getirir bu. Lütfen bu olayın peşini bırakmayın. Cemal’in sesi olun. Biz Cemal’i görmek istiyoruz. Sahip çıkıyorum çünkü dostum. Ben bunun peşini bırakmam. İnsan dostunu bırakamaz.

BBC'YE KORKUSUNU ANLATMIŞ
SUUDİ gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmadan 3 gün önce Londra’daki bir konferans sonrasında İngiliz BBC’ye mülakat verdiği ortaya çıktı. Kaşıkçı, röportajda da, “Suudi Arabistan’da büyük bir değişim yaşanıyor. Bu daha önce hiç görmediğimiz bir şey. Eleştiri yapan gazeteciler tutuklanıyor. Tutuklananlar muhalif bile değil. Bu olaylar insanları korkutuyor” dedi. Birçok arkadaşının sebepsiz tutuklandığını duyduğunu ve bu nedenle Suudi Arabistan’a dönmediğini dile getiren Kaşıkçı, “Washington Post gazetesi bana bir alan verdi ve özgürce yazıyorum. Keşke bu fırsat ülkemde verilseydi” dedi. 

İÇİNDE ÇOK KUTU OLAN SİYAH ARAÇ
İNGİLİZ The Guardian gazetesi polisin, kamera kayıtlarında görüntülenen ve içinde çok sayıda kutunun olduğu siyah renkte bir aracı aradığını öne sürdü. Kaşıkçı’nın konsolosluğa girişinden iki saat sonra konsolosluk binasını terk eden aracın Kaşıkçı’nın ‘parçalarını’ taşıdığından endişe edildiği ifade edildi. The Guardian’a konuşan bir Türk yetkili, siyah aracın 6 araçlık bir konvoyun parçası olduğunu söyledi.

ABD'DEKİ ELÇİLİK İSTANBUL'A GÖNDERMİŞ
ABD merkezli NBC kanalı, Kaşıkçı’nın nişanlısı ile evlilik için gerekli olan belgeleri ilk olarak ABD’deki Suudi Büyükelçiliği’nden almaya çalıştığını ancak İstanbul’daki Suudi Başkonsolosluğu’na yönlendirildiğini duyurdu. Habere göre Kaşıkçı, Washington’daki büyükelçiliğe gitmekten de endişe duyuyordu.

"Tweet atamazsın, televizyona çıkamazsın, yazı yazamazsın, nokta!"

NBC’ye konuşan Ortadoğu Enstitüsü Direktörü Randa Slim, Kaşıkçı’nın Arabistan’da yaşarken Prens Muhammed bin Selman’a yakın bir isimden tehdit telefonu aldığını, söz konusu kişinin Kaşıkçı’ya “Tweet atamazsın, televizyona çıkamazsın, yazı yazamazsın. Nokta” ifadelerini kullandığını söyledi. 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.