12 Aralık 2019
  • İstanbul10°C
  • Ankara7°C
  • Konya5°C
  • İzmir15°C

KANDİL UZAK DEĞİL; İNLERİNE GİRİLECEK!

Mehmetçik 26-27 kilometre güneye indiği Irak’ın kuzeyinde terör üssü Kandil’i batıdan kuşatmak üzere. Hilal taktiği uygulayan TSK, terör üssünün Sincar’la olan lojistik hattını koparmayı hedefliyor

Kandil uzak değil; İnlerine girilecek!

05 Haziran 2018 Salı 04:43

Mehmetçik 26-27 kilometre güneye indiği Irak'ın kuzeyinde Kandil Dağları'nı batı yönünden kuşatmak üzere. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı'ndaki gibi Türk Hilali ile Kandil'in kıskaca alınıyor. Türkiye'ye sızmaları önleyecek, Sincar ile lojistik hattı koparacak kuşatma tamamlandıktan sonra teröristlerin inlerine tek tek girilerek Kandil söndürülecek. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtları ile Suriye'de terör örgütlerine büyük bir darbe indiren Mehmetçik, 10-13 Mart arasında da Irak'ın kuzeyinde sınır ötesi operasyonlara başladı. İlk başlarda dikkat çekmeyen bu operasyonlar Kuzey Irak'ın içlerine doğru ilerleyince bunun kapsamlı bir sınır ötesi harekât olduğu da anlaşıldı.

SİNCAR KOPARILACAK
Mehmetçik Kandil'i söndürecek harekâtta 26-27 kilometre derine kadar ilerledi. Tıpkı bir hançer gibi Kandil batı yönünden kuşatılıyor. Türk askerinin ilerleyişi devam ederken, operasyonun ilk aşamadaki amacı Kandil'e bağlanan lojistik hatlarını etkisiz hale getirmek. Bu kapsamda batı yönünden yapılan kuşatma ile Kandil'deki militanların Sincar Dağları ile kurdukları lojistik hat işlemez hale getiriliyor. Aynı zamanda Kandil'in Sincar üzerinden Suriye'deki Kamışlı'ya kadar uzanan militan geçişleri de sekteye uğratılıyor. Kandil'in kuşatılması aynı zamanda Kandil'den Hakkâri kırsalına doğru gerçekleşen terörist sızmaları da önlenmiş olacak. Örgütün aynı zamanda Irak'ın kuzeyinden kendisine sağladığı diğer lojistik geçişler de kontrol altına alınıyor.

HİLAL OLUŞTURULACAK
Şu an için Fırat Kalkanı Harekatı'nda ve Zeytin Dalı Harekatı'nda olduğu gibi Kandil Dağları batı yönünden kuşatıldı. Kuşatmanın Kandil'in güneyine kadar ilerleyip doğuya doğru bir yay çizmesi gündemde. Böylece Suriye'nin kuzeyinde yapıldığı gibi yine ilerleyişin Türk Hilal Taktiği ile yapılabileceği, Kandil'in kıskaca alındıktan sonra temizliğin hız kazanması bekleniyor.

TEK TEK İNLERİNE GİRİLECEK
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da son açıklamasında "Sıra Kandil'e de gelecek" diyerek Mehmetçiğin Kandil'in içlerine kadar ilerleyeceğinin sinyalini verdi. Bölgede devam eden kuşatma güçlü bir şekilde tahkim edildikten sonra Kandil Dağları'ndaki inlere girilmeye başlanacak. Tek bir terörist kalmayıncaya kadar Kandil'de operasyonların sürmesi planlanıyor.

KANDİL BİZİM İÇİN SADECE ZAMANLAMA MESELESİ
"Kandil bizim için artık uzak bir hedef değil" diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Kuzey Irak bölgesinde Hakurk hattında birçok noktaya kadar epey bir yer ele geçirildi. Milletimiz 'Kandil ne olacak?' diye bir problem düşünmesinler. Bizim için şu anda zamanlama önemli. Bu bir operasyon meselesi değil, bu bir zamanlama meselesidir. Kandil Türkiye için güvenli bir yer haline getirilecektir. Kimsenin endişesi olmasın" dedi.

SON BİR HAFTADA 30 PKK'LI TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
İçişleri Bakanlığı, yurt içinde yürütülen operasyonlarda, 3'ü sözde üst düzey olmak üzere toplam 30 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Bu operasyonlarda, terör örgütlerine yardım ve yataklık yaptığı ve örgütlerle irtibatlı olduğu değerlendirilen 730'u terör, 3 bin 403'ü uyuşturucu ve kaçakçılık suçlarından ve 71'i düzensiz göçle mücadele kapsamında olmak üzere toplam 4 bin 204 kişi gözaltına alındı.

GİRESUN'DA 'FINDIK DALI' OPERASYONU
Doğu Karadeniz'de oldukları tespit edilen 3 terörist için Giresun'da geniş kapsamlı operasyon başlatıldı. Doğu Karadeniz'de bölge halkı operasyona desteğini yenilerken operasyona halk arasında da "Fındık Dalı Harekatı" adı verildi. Aranan teröristler arasında 4 milyon lira ödüllü 'kırmızı' listede yer alan 'Cudi Zaza' kod adlı Mehmet Yakışır ve 'Türk Tarık' kod adlı terörist Barış Öner'in de olduğu öğrenildi. (Ahmet Topal-Sabah)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.