18 Aralık 2018
  • İstanbul9°C
  • Ankara8°C
  • Konya8°C
  • İzmir10°C

İRAN'IN "KOMÜNİSTLERİ" DE AMERİKANCI ÇIKTI!

Türkiye'deki komünistler, Erdoğan'ın emperyalizme direnişi karşısında ciddi bir travma yaşamışlar ve çoğu, emperyalizmin saflarına geçmişti!

İran'ın "komünistleri" de Amerikancı çıktı!

31 Aralık 2017 Pazar 11:25

nabiz-haber-ozel-yeni-087.png

 

İran'ın "komünistleri" de Amerikancı çıktı!

Türkiye'deki komünistler, Erdoğan'ın emperyalizme direnişi karşısında ciddi bir travma yaşamışlar ve bir çoğu, emperyalizmin saflarına geçmişti! Hatta, bir kısmı ABD bayrağı altında, "emperyalizme karşı"(!) savaşım veriyorlardı...

İran'da Perşembe başlayan ekonomik kriz protestoları, hükümet karşıtı gösterilere dönüşmüştü...

Daha sonra diğer kentlere de yayılan gösterilerde İran'ın siyasi yapısı ve yayılmacı dış politikası da eleştirilmiş, ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabından göstericilere desteğini açıklamıştı.

iran.jpg

İran Komünist Partisi açıklama yayınladı

Benzer bir durum, İran'da ortaya çıktı.

İran Komünist partisi, İran'da yaşanan ve ABD destekli olduğu, Trump'ın açıkça desteklediği protestolar üzerine bir açıklama yayınladı.. Açıklama İran Komünist Partisi'nin internet sitesi cpiran.org'un Farsça sayfasında yer aldı. 

Komünist Partisi’nin gösterilerle ilgili bildirisinde şöyle dedi:

“İslami kapitalist rejimin liderleri, büyük endüstriyel tesislerdeki grev ve protestoların yayılmasının; kitlesel protestoların, öğrenci hareketinin ve Kürdistan’daki potansiyel devrimci hareketin yeniden dışavurumu olabileceğinin farkına vardı... Emekçilerin ve kitlelerin protestoları kaçınılmaz bir şekilde büyüyecektir...Halkın direniş cephesi, mevcut dağınıklığından kurtulmalıdır. Radikal eylemciler ve ilerici toplumsal hareketler ağı birbiriyle bağlantıya geçmelidir.

ic-iki-051.jpg

PERŞEMBE GÜNÜ BAŞLAMIŞTI

Meşhed kentinde Perşembe günü ekonomik gerekçelerle başlayan protestolarda polis çok sayıda göstericiyi gözaltına almıştı. Yerel kaynaklar, polisin biber gazı ve tazyikli suyla dağıttığı göstericilerden bazılarının da yaralandığını aktarmıştı.

Daha sonra diğer kentlere de yayılan gösterilerde İran'ın siyasi yapısı ve yayılmacı dış politikası da eleştirilmiş, ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabından göstericilere desteğini açıklamıştı.

Bu gösteriler, 2009'daki tartışmalı seçimlerden sonraki en büyük kitlesel eylem olarak görülüyo

ic-uc-022.jpg

İran'da Perşembe başlayan ekonomik kriz protestolarının, hükümet karşıtı gösterilere dönüşmesinin ardından korkulan oldu ve 2 kişi gece düzenlenen gösteride öldürüldü.

ic-bir-048.jpg

Diğer yandan İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney'in gitmesini isteyen göstericileri tehdit eden İran Devrim Muhafızları, 'Halkın demir yumruğu kafalarına inecek' tehdidinde bulundu.

ic-b-002.jpg

ic-a-017.jpg

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.