29 Ocak 2020
  • İstanbul14°C
  • Ankara9°C
  • Konya9°C
  • İzmir16°C

"İNSANLIĞI" ÖLDÜREN BİR ARSIZLIK, GARİP BİR "HIRSIZLIK" HİKÂYESİ!

Bu tür mahluklar özel kanunla "insan sayılmaktan" çıkarılsın!

"İnsanlığı" öldüren bir arsızlık, garip bir "hırsızlık" hikâyesi!

12 Nisan 2019 Cuma 00:05

nabiz-haber-ozel-yeni-179.png

Aşağıda okuyacağınız bir garip bir hırsızlık ve bayağı bir "arsızlık" hikâyesi...

Olayı twitter'da "ummuazbera" isimli kullanıcı anlatıyor...

Suriyeli mülteciler ekseninde hergün onlarcası yaşanan bir örnekten sadece biri belki de bu... İnsanlık haysiyetini yaralayan, vicdanları sızlatan bu tür aşağılık insanlar, ideal bir devlette, özel kanunla "insanlıktan çıkarılır" ve onlara hayvan muamelesi yapılır!

Bu "arsızlık" hikâyesi şöyle:

Bugün Muaz'la gezerken bir kermese girdik. Dolaştık içeriyi çıkacağız derken kasada bir Suriyeli hanıma denk geldik. 3 çocuğu 2'si 5 yaşlarında biri bebek arabasında. Arabada olan battaniye ile sarılmış, oğlan montlu kızın üstünde birşey yok.

Anne kermes tezgahından pempe bir mont almış arapça konuşarak kaç lira olduğunu öğrenmeye çalışıyor. Oradaki görevliler işaretle 10 ₺ olduğunu anlattılar. Kadın çıkarıp verdi parayı sonra hemen kızının üstüne giydirdi montu. Kizcedeki mutluluk annedeki gurur görülmeye değer.

Ben öylece seyre koyuldum. Oğlan bişiler almak istedi ama muhtemelen son paralarına mont aldıkları için anne yakaladığı gibi çıkardı hepsini. Arkalarından çıktım derken kapıdaki sandalyede oturan kadın yapıştı Suriyeli kizcenin yakasına hırsız torunumun montunu çalmış diye hırpalamaya başladı 5 yaşındaki çocuğu. Anne can havliyle o benim kızım diyor (arapça) kapıdaki kadın benim diyor. Bir süre anlamadım ne olduğunu, kadın sadece bağırıyordu sinkafli küfürler ederek savurmaya başlayınca kasadakiler vs geldiler.

Kadın dedi ki, bu torunumun montu sıcak diye içeri koydum çıktım, giydirmiş çocuğa almış gidiyor. Sonrası bilindik hikaye saydı sövdü getirene yerleştirene. Kasiyer de eşlik etti tabi. Anne ısrarla onları anlamadığını çocuğunu niye hirpaladigini soruyor ben dahil oldum artık.

Dedim ki hanımefendi az evvel siz sattınız bu montu 10 ₺. ben yanınızda idim dakikalardır sizi izliyorum ve olayı açıklamanızı bekliyorum. Bu çirkinlik daha ne kadar devam edecek? Bi an afalladı, ben dedi 10 ₺ aldım evet ama neye aldigimi bilmiyorum ki tezgahtan aldı sandım.

Evet dedim, tezgahtan aldı. Ben oradaydım. sizin gözünüzün önünde aldı ve ücreti ödeyip giydirdi. Sonra bir başkası dedi ki ya ben koydum onu oraya sandalyede idi satılacak sandım vs vs sonuç olarak gerçek anlaşıldı. Pembe mont kizcenin üzerinden çıkarıldı,sahibine teslim edildi. Bu arada kızce ağlamaktan kaskatı oldu, anne ya buneyye (evlatcagizim) dedi ağladı kızce, pempe montuna aseli (balım) dedi ağladı.

Teyzeler krem şanti yalamak için özür bile dilemeden içeri girdiler. Kermes görevlisi idiler çünkü. Hayır çarşısı açmışlar derneklerine transit alacaklarmış.

Anneye yaklaşıp dedim ki; lütfen ağlamayın, şu yakinda bir dükkan var hadi gidelim yeni bir mont alalım. Yanlışlık olmuş. Ben özür dilerim size bunu yaşattiğimiz için.

Bu kaderi bize Allah mi emretti ? Evet, dedim Allah emretti Allah'ın kaderi. اذا لأ يضيّعنا! " O, bizi zayi etmeyecektir" dedi ve evlatlarını bağrına basıp uzaklaştı.

Duyduğum andan beri-saatlerdir- sanki beynimden girmiş bir hançerle yaşıyorum. Durup durup utanıyorum, durup durup ağlıyorum.

"Bunu bize Allah mi emretti? Evet O'nun emri . إذا لا يضيّعنا " O, bizi zayi etmeyecektir. "

Bu kadınların gideceği yer cennetse biz nereye gideceğiz? Ya biz aynı cennete gireceksek buna da adalet denmez.

Çölün ortasında bebeğiyle bir başına kalan sen git Ibrahim, Allah bizi zayi etmez diyen Hâcer; Sen kimsin ki benim gözyaşımı sileceksin Allah bizi zayi etmez diyen Suriyeli anne. Kadınlığın yüz aklarıysa vah bize ve bizim kadinlarimiza vah.

(Twitter'dan alınmıştır)

Fotoğraf: Salvador Dali

Hayata baktığınız yerden neyi nasıl görüyorsanız ufkunuz, vicdanınız, adaletiniz, merhametiniz de ancak o kadardır.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.