27 Şubat 2020
  • İstanbul14°C
  • Ankara7°C
  • Konya3°C
  • İzmir14°C

HALİS BAYANCUK'A DEAŞ CEZASI!

DEAŞ'ın Türkiye sorumlusu olduğu ileri sürülen 'Ebu Hanzala' kod adlı Halis Bayancuk ve 6 sanık hakkında Sakarya Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada karar çıktı.

Halis Bayancuk'a DEAŞ cezası!

28 Haziran 2018 Perşembe 02:49

DEAŞ'ın Türkiye sorumlusu olduğu ileri sürülen 'Ebu Hanzala' kod adlı Halis Bayancuk hakkında açılan dava karara bağlandı. Gerçekleşen davada mahkeme heyeti, 1 sene 20 gündür tutuklu bulunan Bayancuk’a ‘silahlı terör örgütü kurma ve yönetme’ suçundan 12 yıl 6 ay ile ‘terör örgütü propagandası’ suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verdi.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Ayrıca duruşmada üç tutuksuz sanık ve avukatları ile yakınları hazır bulundu. 

Bir sanığın avukatının mazeretinin reddine karar verilmesinin zapta geçirilmesinin ardından görüşünü açıklayan Cumhuriyet savcısı, bir önceki celsede verdikleri esas hakkındaki mütalaayı tekrar ettiklerini belirtti. 

Halis Bayancuk, esas hakkındaki savunmasında, daha önceki duruşmalarda yaptığı savunmalarını tekrar ettiğini söyledi. 

 

Mütalaada somut delil bulunmadığını savunan Bayancuk, "Emniyet ve istihbarat raporlarına göre cezalandırmam talep ediliyor. Olmayan bir şeyin olmadığını ispatlamaya çalışıyoruz, Sakarya'da örgütsel faaliyet yapıldığı iddia edilen yerde 'sadece yemek yedik' diyoruz ama kolluk ve savcılık 'toplantı gerçekleştirildi' diyor. 'Demokrasi şirktir, demokrasiden uzak durun, insanları ateşe götürür' demeye devam edeceğim." şeklinde konuştu. 

Bayancuk, hiçbir konuşmasında DEAŞ'ın propagandasını yapmadığını savunarak, tahliyesini ve beratını talep etti. 

KUR'AN-I ÖRNEK ALIYORUM

Tutuklu sanık Mustafa Yağbasa da daha önceki savunmalarını tekrar ettiğini dile getirerek, "Kur'an-ı Kerim ve sünneti örnek alıyorum. Bunun dışındaki hiçbir ideolojiyi kabul etmiyorum. Ehli sünnet çerçevesinde yaşamaya çalışan birisiyim. Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum." dedi. 

Tutuksuz sanık A.Ö. de daha önceki savunmalarını tekrar ettiğini belirterek, "Avukatımın yapmış olduğu ve yapacağı savunmaları kabul ediyorum. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatımı istiyorum." ifadelerini kullandı. 

Diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmediklerini ifade ederek, tahliyelerini ve beraatlarını istedi. 

Söz alan sanık avukatları da esas hakkındaki savunmalarında suçlamaları kabul etmediklerini dile getirerek, müvekkillerinin tahliyelerini ve beraatlarını talep etti. 

Son sözleri sorulan sanıklar, savunmalarını tekrar ettiklerini belirterek, beraatlarını istedi. 

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, "Anayasa'yı ihlal" suçuyla yargılanan, aralarında Halis Bayancuk'un da bulunduğu 7 sanığın, şartlar oluşmadığından ve yeterli delil elde edilemediğinden bu suçtan beraatına hükmetti. 

Halis Bayancuk hakkında, "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme" suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına hükmeden mahkeme heyeti, sanığa "örgüt propagandası" suçundan ise 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verdi. Heyet, örgüt propagandası suçundan verilen cezanın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kararlaştırdı. 

Sanık İsmail Helvacıoğlu'na "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, aynı suçtan Akman Öztürk, Enes Yılmaz, Ertuğrul Avcı, Faruk Karaaslan, Kadir Adamey, Mehmet Murat Usta, Muhammet Küçük, Mustafa Yağbasa ve Veli Avcı'yı 6 yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırdı. (İnternethaber)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.