02 Nisan 2020
  • İstanbul8°C
  • Ankara6°C
  • Konya6°C
  • İzmir10°C

"GERÇEK HAYATA HOŞGELDİNİZ" ÇIKTI!

Gazeteci Şükrü Sak'ın; "Gerçek hayata hoşgeldiniz! Metris'ten Bolu'ya -cezaevi günlüğü-kitabı Çimke yayınlarından çıktı!

"Gerçek hayata hoşgeldiniz" çıktı!

10 Mart 2016 Perşembe 21:10

"GERÇEK HAYATA HOŞGELDİNİZ!"

Bu bir cezaevi günlüğü, fakat biraz farklı bir cezaevi günlüğü. Farklılığı, hem "99 süreci"nden izler taşıması, hem de, o süreçten on iki on üç yıl sonra, yeniden cezaevine girişle başlayan sürece dair izlenimler barındırması açısından... Bu yönüyle; çok uzun bir yolculuk da diyebiliriz!.

"Gerçek hayat?"...

"99 süreci"ni yaşayanlar bu sözün anlamını hatırlayacaklardır...

ARKA KAPAK

Kitabın arka kapak yazısı, kitabın serüveni ve kitaba bakışa dair bir fikir verebilir:

Unutursak kalbimiz kurusun!

Unutur ve unutturursak!

Bu sözü sevdim; kalbin diriliğini, hayatı ve “can”lılığı tedâi ettirdiği için… Samimi bir inanç ve kararlılık vurgusu taşıdığı için!

Her şey unutulup gitmemeli; verdiğimiz kavga, mücadele, direniş…

Bugünden; geçmişe ve geleceğe doğru baktığımızda; yaşanan onca şeyin, “unutulup gitmesi” gibi bir tehlike ile karşı karşıyayız!

Bunu aşmak için de; kavganın, mücadelenin, emeğin, ödenen bedellerin, akıtılan kanın, göğüslenen tehlikenin, kısaca bizi bugüne getiren “geçmişin” kitabla kayıt altına alınması gerekiyor; yazmak bunun için!

Anlatmak, konuşmak, yazmak; örtmeye, unutmaya dünden hazır, etraf ve toplum hafızasına karşı yegâne direniş biçimi! Solun hemen hemen bütün kesimlerinin, cezaevlerindekiler için söyledikleri, hakikati olan bir sözle ifâde edersek;

“Yazmak, direnmektir!”

Direneceğiz!

“Yazma”nın, bir de; mücadeleden kaçışı perdelemeye yönelik, “magazine vuran”, dilin yuvasını kirleten, gayesi olmayan, bayağılık örnekleri var; hani şu “yazan adam-savaşan adam” paradoksu! Ehl-i vicdan bu ikisi arasındaki farkı görebilir vesselâm!.

FARKLI BİR KİTAB

Kitabın "içindekiler" bölümündedeki bazı başlıklar da kitap hakkında bir fikir verebilir.. İşte o başlıklardan bazıları;

SORGUDA DEPREM

"BEN YAKALANDIĞIMDA NERDEYDİN?"

"GÖRMÜŞLER METRİS'E YÜZBİN MELEĞİN UÇTUĞUNU"

"OLAĞANÜSTÜLÜKLER, HARİKÂLAR"

"OLAMAYIŞIN ASIL SEBEBİ..."

"TAHLİYE OLMADIĞIMA NE KADAR SEVİNDİM"

Bunlar kitaptaki başlıklardan sadece bazıları...

"TAKDİM"DEN BİR BÖLÜM:

Bir şeye ruhunu veren “şeyi” hemen tanır ve hissederiz ama onu tarif etmeye geldiğinde bocalarız. Bir yemekte her şeyin olup, “tadının” olmaması gibi! Şöyle bakarsan; “Neyi eksik, her şeyi var!” Her şeyi var ama “tadı yok” yemek gibi;  “99 devrim süreci” gibi tarihi bir çıkışın ardından yaşanan süreç”, bana hep bunu düşündürmüştür; bir şey yok! Neydi o “olmayan” şey? 2010 yıllarında, Bolu’ya ziyarete gidip gelen bir avukat arkadaş, Kumandan’ın bir sözünü nakletmişti, bu söz beni çarptı: -“Devrimin romantizmi yok!” (Veya “Devrimin romantizmini kaybettiler” anlamında.) Bütün o, “olmayan şey”in tek cümlelik izâhı buydu!

Romantizm?..

“Sahte güzelleme”ler değil de, Allah’a, İslâm’a, onun değerlerine “adanmanın”, adanmış bir hayatın çekiciliğini ve cazibesini ifâde anlamında!

yeni-buyuk-sukru-dgm-de.jpg

(Kitabın içinden bir resim... 99 sürecinde, 25 Ocak Noel Baba Operasyonu'nda vurulduktan sonra, İstanbul Beşiktaş'daki DGM'de...)

KİTAP DÖRT BÖLÜMDEN OLUŞUYOR

Birinci bölüm; “99 sürecine doğru” başlığı altında ve günlüğe giriş mahiyetinde. ikinci bölüm, 25 Ocak’tan sonra tutulmuş kısa günlük! Üçüncü bölüm ise; O süreçten tam on iki sene sonra, o süreçte, “İBDA-C örgüt üyeliği” suçlamasıyla açılan davanın sonuçlanıp, Yargıtay tarafından onaylanması ile başlayan cezaevi süreci; Üç dört aylık bir “firarî”liğin ardından, yakalanmamızla birlikte, Ilgın A tipi, Akşehir C tipi, Sivas E tipi cezaevleri macerasından kısa notlar şeklinde… Dördüncü bölüm ise; Bolu F tipi cezaevi…

Kitap için iletişim ve irtibat

editornabizhaber@gmail.com

sukrusak@gmail.com

12734282_1131372346897119_5958768416599478353_n-001.jpg

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.