03 Temmuz 2022
  • İstanbul24°C
  • Ankara21°C
  • Konya20°C
  • İzmir30°C

GENELKURMAY ESKİ İKİNCİ BAŞKANI ERGİN SAYGUN: BU SIRANIN SONUNDA TÜRKİYE VAR!

Genelkurmay eski İkinci Başkanı Ergin Saygun, Irak ve Suriye'yi örnek verip İsrail'e düşman ülkelerin bertaraf edildiğini vurgulayarak bu sıranın sonunda Türkiye'nin olduğunu söyledi.

Genelkurmay eski İkinci Başkanı Ergin Saygun: Bu sıranın sonunda Türkiye var!

24 Temmuz 2019 Çarşamba 00:02

"Bunu tüm kalbimle söylüyorum, çok üzgünüm"

Genelkurmay eski İkinci Başkanı ve Birinci Ordu komutanı Ergin Saygun, S-400 krizinin ABD ile Türkiye arasında küçük bir sorun olduğunu savundu. Irak ve Suriye örneklerini vererek, İsrail'e düşman ülkelerin bertaraf edildiğini ileri süren Saygun, "Bu sıranın sonunda Türkiye var. Bunu tüm kalbimle söylüyorum. Bunu söylerken de çok üzgünüm" dedi.

sagun.jpg

Genelkurmay İkinci Başkanı ve Birinci Ordu komutanı Ergin Saygun, Washington'da Turkish Heritage Organization'un (Türk Mirası Vakfı) düzenlediği Türk-Amerikan ilişkileri konulu panelde konuştu.

"ABD, Türkiye'nin bölgesel bir güç olmasını istemiyor!"

ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilere değerlendiren emekli orgeneral, sorunun S-400'ler ya da F-35'lerin Türkiye'ye verilmemesi olmadığını savundu. Saygun, "Eğer S-400 problemini bitirme konusunda uzlaşırsak, eminim yeni talepler olacaktır. İran'la anlaşma yapma, eğer buna 'evet' dersek sonrasında 'tamam, Suriye'nin kuzeyinde bir Kürt devleti kuracağız, buna muhalif olma'. Eğer buna 'hayır' derseniz, size 'Kıbrıs'ta gaz ya da petrol arama hakkınız yok' diyeceklerdir. Yani problem bana göre S-400 ya da F-35'lerin Türkiye'ye verilmemesi değil. Amerika Türkiye'nin bağımsız dış politikasından memnun değil ve Türkiye'nin bölgesel bir güç olmasını istemiyor" dedi.

Amerika'nın, S-400'lerin Türkiye'ye konuşlanması halinde F-35'lerle ilgili gizli bilgilerin açığa çıkacağı iddiasına da katılmayan Saygun, bu uçakların özelliklerinin Rusya, Çin ya da teknoloji casusluğunu kullananlar tarafından bilindiğini söyledi.

"Türkiye F-35'leri alırsa, Ortadoğu'daki dengeler değişecek, İsrail hava üstünlüğünü kaybedecekti"

Emekli orgeneral Saygun, "Türkiye'nin F-35 projesinden dışlanması 10 yıl önce dış ilişkiler komisyonunda tartışıldı. Çünkü Türkiye F-35'leri alırsa bu Ortadoğu'daki dengeleri değiştirecekti. İsrail hava üstünlüğünü kaybedecekti. Amerika ve Batı için Ortadoğu'da iki önemli konu var. Biri İsrail'in diğeri de enerji kaynaklarının güvenliği. Ortadoğu'da İsrail'e dost ülke yok. Bir tane yaratabilirler. Bağımsız bir Kürt devleti. Bu yeterli mi hayır, düşmanlarını da elemeniz gerekiyor" dedi.

"Bu sıranın sonunda Türkiye var!"

Saygun, "Bu sıranın sonunda Türkiye var. Bunu tüm kalbimle söylüyorum. Bunu söylerken de çok üzgünüm. Ama doğru olan bu. Eğer Amerika sizi düşman olarak görüyorsa asker olarak kendimi savunmalıyım. Amerika'ya karşı da kendimi Amerikan silahıyla savunacağımı bekleyemezsiniz. Eğer Amerika'dan bir şey alırsanız, bunun kaynak kodlarını alamıyorsunuz. Amerika gizli tutuyor. Yani eğer kullanmanızı istemiyorsa sahip olduğunuz her silahı kilitleyebilir" ifadelerini kullandı.

"Washington, Ankara'yı tehdit etmekten vazgeçmeli!"

Amerika'nın Türkiye'nin meşru güvenlik ihtiyaçlarını anlaması gerektiğini belirten Saygun, durumun iyileşmesi için Washington'un Ankara'yı tehdit etmekten vazgeçmesi gerektiği değerlendirmesinde de bulundu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.