23 Mart 2019
  • İstanbul12°C
  • Ankara8°C
  • Konya11°C
  • İzmir18°C

FETÖ İLE MÜCADELEDE REHAVETE DÜŞERSEK HESABI AĞIR OLUR!

Adalet Bakanı Gül, “Herkesi temizledik, tespit ettik diye bir rahatlık bizi rehavete sürükler. Asla bu mücadelede bir an bile olsa rehavete düşemeyiz. Eğer düşersek gelecek nesiller bunun hesabını da bizden sorar” dedi.

FETÖ ile mücadelede rehavete düşersek hesabı ağır olur!

13 Nisan 2018 Cuma 02:46

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da, Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) “Türkiye’de Hukuk ve Yargı Reformları” başlıklı etkinliğinde konuştu. Türkiye’de siyasal ve ekonomik istikrar devam edince birilerinin rahatsız olduğunu dile getiren Gül, “Ne yaptılar? Türkiye’de Gezi meselesiyle, Türkiye’de 17-25 Aralık yargı darbe girişimiyle, Türkiye’de 15 Temmuz FETÖ ihanet çetesinin, terör örgütünün darbe girişimiyle ülkemizi ortadan kaldırmak, ülkemizi işgal etme girişimlerine birileri girişti” ifadelerini kullandı. 

BİZDEN HESAP SORARLAR

Bakan Gül, hakim ve savcıların üçte birinin FETÖ üyesi olarak 15 Temmuz’dan sonra ihraç edildiğini hatırlattı. Gül, yargıda FETÖ ile mücadeleyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Vatandaşlarımızı tutuklayan, davasını açan, yargılayan kişiler bunlardı. Yargı bunların elinde olunca, özellikle belli yerlerde de Yargıtayı olsun, Anayasa Mahkemesinde olsun, kürsüde olsun, bu kişiler hep böyle en önemli yerlere nüfuz  etmişler çünkü ‘Yargıyı ele geçirin, devleti  ele geçirmiş olursunuz’ diye talimat almışlar. Şimdi bunlar yargıdan temizlendikçe ve inşallah daha eğitimli, daha nitelikli hukukçularla, yargıçlarla, savcılarla Türkiye’de hukuk sistemi de daha adil bir şekilde ortaya çıkacak çünkü bizim inancımıza göre, adalet herkese hak ettiğini vermektir. ‘Kızım Fatıma dahi olsa yanlış yaparsa  hesabını sorarım’ anlayışı elbette hepimiz için temel bir prensiptir.” 

BİTTİ DEMEK YANLIŞ

Yargıda, emniyette ve orduda hala bunların kripto uzantılarının olabileceğini kaydeden Gül, “40 yıllık bir örgütü iki yılda temizledik, hepsini bitirdik” diyemeyeceklerini ifade etti. Bu konuda uyanık olunması gerektiğini vurgulayan Abdulhamit Gül,  “Herkesi temizledik, tespit ettik diye bir rahatlık bizi rehavete sürükler. Asla bu mücadelede bir an bile olsa rehavete düşemeyiz. Eğer düşersek bizden sonra gelecek nesiller bunun hesabını da bizden sorar çünkü bu iş bir parti meselesi değildir. Bu iş bir devletin bekası meseledir ve hamdolsun ki Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu kararlılık devletimizin bütün birimlerinde vardır” diye konuştu. 

KİMSEYİ MAĞDUR EDEMEYİZ 

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecine de değinen Gül, Türkiye’nin bu noktada kararlılığını ve vizyonunu ortaya koyduğunu ancak Gül, şunları kaydetti: Bakın OHAL sürecinde işten atılanlara karşı hiçbir itiraz yolu yoktu. Kanun gibi, işten atılıyordu ama hükümetimiz ne dedi? ‘OHAL bile olsa bir vatandaşımız bile olsa 100 bin kişi atıldı, bir kişi bile haksız yere atılma ihtimali varsa buna itiraz hakkı getirelim’ dedik. Ne yaptık? İşten atılan, ihraç edilenlere karşı bir komisyon kurduk, o komisyona başvuruyor. OHAL komisyonu inceliyor, kabul ederse işe dönüyor. Kabul etmez, reddederse dava açıyor mahkemede, eğer haklı görürse işine dönüyor. Bunu kim getirdi? 

AK Parti hükümeti getirdi. Neden getirdik? Çünkü bizim için hukuk, bizim için adalet her şeyin başıdır.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.