29 Ocak 2020
  • İstanbul14°C
  • Ankara9°C
  • Konya9°C
  • İzmir16°C

FATİH TUĞRA DORUK YAZDI; NASIL BİR BAŞKAN-KAZIM ARSLAN!

Belediye Başkanı’nda olması gereken ana vasıf, sanat ve estetik terbiyesidir. İçinde estetik hükmü taşımayan belediye başkanından iş beklemek, çerçeveciye resim ısmarlamaktan farksız...

Fatih Tuğra Doruk yazdı; Nasıl bir başkan-Kazım Arslan!

24 Mart 2019 Pazar 17:47

NASIL BİR BAŞKAN- KAZIM ARSLAN 

Fatih Tuğra Doruk

Öncelikle Merhum Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu’ndan söze girelim:

“Bırakın cesaret olsun sevginizde 

sevginizle yürümelisiniz 

size korku salanın üstüne!”

kazim-arslan-iki.jpeg

Biz sevgimizde cesuruz! Korku salanların yüzüne de haykırıyoruz! Üstad Necip Fazıl’ın ‘Nasıl Bir Başkan?’ adlı yazısıyla anlatacağız Dr. Kazım Arslan’ı ve yaptığı hizmetlerin birazını...

Şehir planı yaptırmışız, ne çıkar? Belediye Başkanı’nın şahsiyet planını yaptıralım. Belediye Başkanı tipini tanımadıkça onu bütün şartlarıyla belirtmedikçe, temel davalarımızdan biri olan umran işini kökünden yakalayamayız.

Sadece kıymetli bir yönetici vasıflarına sahip bir Belediye Başkanı’nın bir şehri güzelleştirebileceğini umar mısınız?

baskan-kazim-arslan-kitapla.jpg

Belediye Başkanı’nda olması gereken ana vasıf, sanat ve estetik terbiyesidir. İçinde estetik hükmü taşımayan belediye başkanından iş beklemek, çerçeveciye resim ısmarlamaktan farksız... Belediye başkanında ekonomik, sosyal, ahlaki, idari kıymetler, bir resim işinde muşamba, boya, fırça ve çerçeve gibi, malzeme haddini aşmayan şeyler... Bütün bu malzeme, estetik anlayış emrinde toplanmalı...

foto-bir-yozgat.jpeg

Bizde belediye başkanı seçmekte ölçü, estetik anlayış kıymetinden başka her şey olmamıştır. Onun içindir ki, davalarımızda bütçe, gelir, nizam, yönetmelik, kayıt kuyut gibi endişeler daima birinci plana geçirilmiş ve hepsi birden yerine getirildiği halde eser öksüz kalmıştır.

Bana gözü olmayan şoför mü, estetik bulunmayan belediye başkanı mı zararlı diye sorsalar ikincisini gösteririm!

Üstad Necip Fazıl 1939 yılında durumu ne kadar veciz bir şekilde özetlemiş aslında.

Mevzu burada kopuyor. Her şeyin başı yapılan eserleri öksüz bırakmamak. Hâl böyle iken, nasıl olur da Yozgat’ı estetik açıdan türlü türlü güzelleştiren ve halka alternatifler sunan bir Belediye Başkanı varken, test edilmemiş bir başkasını tercih etme gözü karalığını düşünebiliriz?

foto-iki.jpeg

Yozgat’ın konakları Türkiye’de nam salmış iken, önceki Belediye Başkanları nasıl olur da böyle bir estetik kaygıyı gütmemiş, düşünmemek elde değil! 

Dr. Kazım Arslan'ın sosyal belediyecilik hizmetlerinden birkaç örnek

Dr. Kazım Arslan’ın Yozgat’a estetik açıdan ve sosyal belediyecilik anlayışını en üst noktadan değerlendirerek kazandırdığı eserlere gelin de yakından bir göz atalım!

Atık Aktarma-Ayrıştırma İstasyonu

Daha temiz ve yaşanabilir bir Yozgat için, çöpünden dahi enerji üreten 10 ilden biri artık Yozgat! Sadece bunun sevabı yeter!

Tol Çarşı Sokak Restorasyonu

Eski kokuşmuş ve iğrentili halinden estetik bir hale... Tol Çarşı Esnafına ve Müşterisine hakettiği değeri verenlere, bunun sevabı yeter!

Sarraflar Caddesi Meydan Yeri Projesi

Taşıt trafiğine açık iken, halk adım atamaz, esnaf hakettiği değeri bulamazdı. Şimdi ne mi oldu? Çapanoğlu Camii’ne kadar ferah bir cadde oldu! Bunun sevabı yeter!

meydan-projesi-a-001.jpg

Beyaz Meydan Projesi

Şehir merkezinin estetik yapısı göze hoş gelmeli, Yozgat dışından gelen turistlere... Artık Yozgat kara talihi yenerek beyazlara büründü! Bunun sevabı yeter!

Yozgat Belediyesi Yeni Hal Binası

O izbe ve harabe olan Hal nerede kaldı? Yozgat hakettiği ellerde, hastalığından kurtuldu. Bir doktor lazımdı, onu da buldu! Bunun sevabı yeter!

Büyük Sinema

Yapımında bilmem kaç ton pislik çıkarılarak, Yozgat’ın çehresini değiştiren bir Büyük Sinema var artık! Bunun sevabı yeter!

Çocuk Sanat Merkezi

Dr. Kazım Arslan tarafından, yapımı tamamlanan Mehmet Ağa Konağı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında ‘Çocuk Sanat Merkezi’ olarak Çocuklara armağan edildi. Bunun sevabı yeter!

cocuk-sanat-merkezi.jpg

Kent Park İş Merkezi

Ekim 2017’de yapımı tamamlanan Kentpark İş Merkezi Yozgat Belediyesi tarafından TKDK'ya kiralandı. Yozgat belediyesine mülk kazandırmanın sevabı yeter!

Yozgat Belediyesi İş Merkezi

8 Dükkanlık İş Merkezi eski hastane yolunda düzen mi sağlar demeyin... Şehir kültürü oluşturulmasının bir parçası sadece! Sevabı yeter!

ismerkezi.jpg

Çamlık Restaurant

Yozgat’ın ilk milli parkına da böyle bir Restaurant yakışırdı, bunun sevabı yeter!

beyaz-han.jpg

Beyaz Han 

30 yıllık karanlığı son bulduran, mezbelelikten "Beyaz Han" doğdu. Yozgat'ın bağrında kanayan bir yaraya daha neşter vurulmuş oldu. Bir karanlığı daha aydınlatmanın, 50 dükkanlık pırıl pırıl tertemiz bir çarşıyla Yozgat'ı buluşturmanın sevabı Dr. Kazım Arslan’a yeter!

Kapalı Pazar Yeri

Pazarcı esnafı ayrı dertli, millet ayrı dertli idi. Huzurlu bir pazar alışveriş imkânını Yozgat’a verenlere bu sevap yeter!

Yozgat Şehirlerarası Otobüs Terminali

Bir şehri şehir yapan aslolan yer Terminali diyerekten, Yozgat’a hakettiği terminali kazandıranlara bunun sevabı yeter!

Yozgat İlçeler Terminali

14 İlçeye hakettiği terminal... Bunun sevabı yeter!

Şehir Müzesi

Eski Askerlik Şubesi... Osmanlı Mirası... Yozgat’a yakışan bir müze! Bunun sevabı yeter!

TOKİ Bağlantı Yolları

Sathi Kaplama yollardan, asfalt yollara... Sevabı yeter! 

Yeni Hastane Bulvarı

Şehir Hastanesi yolu diye tarifim benim... 140 kilodan 80 kiloya düşmemde emeği büyük yol... Her gün 2 kere gidip geldiğim... Eskiden köpeklerden ve karanlıktan yürüyebilir miydi insan? Ben erkek olarak korkuyordum, şimdi gece 12, bayanlar güvenle geziyor... Bunun sevabı yeter de artar!

Yozgat Terminali Kuğulu Parkı

Şüheda Parkı ve Şüheda Tepesi

Konaklar Parkı

Yaşar Uğur Parkı

Yozgat Park

Yeni Sanayi Parkı

Eski Pazar Mahalle Parkı

Esentepe Parkı

Kayyumzade Parkı

15 Temmuz Şehidler Parkı

Terminal Parkı

Karslıoğlu Konağı

Hüzni Baba Konağı

Yöresel Ürünler Konağı

Zarife Nine Konağı

Muteber Divanlıoğlu Konağı

Kayyumzade Konağı

Cevizli Konak

Sarıhacılı Mahalle Konağı

Eski Pazar Mahallesi Konağı

Azizli Bağları Konağı

eski-pazar-mh-konagi.jpg

Parkları ve konakları da tek tek açıklamaya çalışırsak, işin içinden çıkamayız... 

11 Park, 11 Konak... Doktor adam yaparken yorulmamış, biz yazarken yoruluyoruz vallahi! Neyse anlayana her şey kâfi... Estetik değere sahip, şehir kültürüne, sosyalliğine ve Büyük Doğu Fikriyatına hâkim bir başkana, Üstad Necip Fazıl’ın da hayalini kurduğu Büyük Doğu nisbetince sahip çıkmak bizim için tarihsel bir borçtur! 

Son olarak değinmeden geçemeyeceğim! Çok uzun oldu ama ciltler dolusu anlatılması gereken bir tarihsel sürece gebelik çekiyor Türkiye! İstirham ediyorum yorulmayınız okurken...

Bir de Şiir Sokağı kazandırdı Yozgat’a Dr. Kazım Arslan...

En çok da Şiir Sokağına hastayım... Şiire hasta tutkuyla bağlı olduğumdan... Hem belediye Başkanı hem şair... Şiirleri ile yüreğimize dokundu, halkın doğurduğu destekle varlığını ortaya koydu!

Merhum Salih Mirzabeyoğlu’nun da dediği gibi:

“Sanatın marifetle birlikte aksiyonu da ihâta eden geniş mânâsını ve ihtilâlin, inkılâbı da kapsayan çehresini topluca düşünürsek, şiirin, zamanın sürekli akışından vaktin hükmünü yakalarcasına kapılmış toz kanatlı bir kelebek olduğunu anlarız: İhtilâlde her zaman bir şiir havası vardır; çünkü şiir ihtilâldir!”

Şair, aksiyoncu, estetik zevki ile Yozgat’ta inkılâp yapan! İşte! Dr. Kazım Arslan’ın arkasından gelen sevgi seli destekleri, şiir tadında bir halk ihtilalidir aslında!

“Nasıl Bir Başkan?” 

Vallahi, böyle bir başkan. 

Fatih Tuğra Doruk

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.