01 Aralık 2020
  • İstanbul9°C
  • Ankara-3°C
  • Konya5°C
  • İzmir14°C

ERDOĞAN’DAN MACRON’A SERT TEPKİ: “HADDİNİ VE BOYUNU AŞAN BİR BEYANDIR”

Erdoğan, PKK/YPG'li teröristleri kabulü sırasında YPG'ye destek sözü veren ve Türkiye ile SDG arasında arabulucu olmak istediğini söyleyen Macron'a, "Haddini ve boyunu aşan bir beyandır. Sana böyle bir görev kim verdi." şeklinde sert tepki...

Erdoğan’dan Macron’a sert tepki: “Haddini ve boyunu aşan bir beyandır”

30 Mart 2018 Cuma 14:05

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Toplantısında hitap etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un skandal açıklamalarına çok sert tepkiler gösteren Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Kosova’nın teslim ettiği FETÖ’cüler

“En son Milli İstihbarat Teşkilatımız, Kosova istihbaratı ile yaptığı dayanışma içerisinde 6 tane Balkanlardaki en üst düzey FETÖ temsilcisini anlaşarak aldılar, getirdiler ve emniyet teşkilatımıza teslim ettiler. Dedik ya onlar kaçacak, biz kovalayacağız, neresi olursa olsun ve bunları paketleyerek buraya inşallah getireceğiz. Burada da hesaba çekeceğiz.”

“7,4’lük büyümeyle birinci sıradayız”

“Yüzde 7,4’lük büyüme oranıyla dünya ekonomisinin yüzde 85’ini temsil eden G20 ülkeleri arasında birinci sırada yer alıyoruz.”

Kredi derecelendirme kuruluşlarına tepki

“Kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkemizin aleyhinde nasıl yayınlar yaptığını, Türkiye’ye küresel sermayenin girmemesi için ne gibi gayretler içerisine girdiklerini biliyorsunuz. Hatta bu oyuna gelip aramızdaki bazı arkadaşların, kusura bakmasınlar, ülkemizdeki ekonomik durumun sıkıntılı olduğuna dair açıklamalar yapacak kadar yanlışın içerisine düştüklerini de ve bunu toplantılarda yaptıklarını da duymak bizi üzmüştür.”

“Ekonomimizin büyümesi herkese ders olmuştur”

“(Türkiye ekonomisinin büyümesi) Kredi değerlendirme kuruluşlarının not oyunları, ardından döviz üzerinden yürütülen spekülasyonların tavan yaptığı bir dönemde böyle bir netice, umuyoruz herkese ders olmuştur. Bu var ya bu, ters köşe yapmak değil, dünyada ekonominin şartlarını adeta yeniden belirleme sürecidir. Bu da böyle bilinsin.”

“Türkiye üzerinde oynamaya çalışılan oyunlar bir kez daha bozulacak”

“Döviz kurunu öcü gibi kullanarak milletimizin kafasını karıştırmaya çalışanlara şöyle bir kötü haber vereyim, üzülmesinler. Türkiye 2018 yılında elde edeceği yüksek büyüme oranıyla üzerinde oynanmaya çalışan tüm oyunları bir kez daha bozacak, haberiniz olsun.”

Zeytin Dalı açıklaması

“Zeytin Dalı Harekatı’nda etkisiz hale getirilen teröristlerin sayısı 3 bin 800’ü buldu.”

“Kriz rantçılarına prim vermeyin”

“Buradan tüm milletime, özellikle de iş adamlarımıza, piyasa dediğimiz dünyayı oluşturan kesimlere sesleniyorum, lütfen Türkiye’ye güvenin. Bozgunculara, dedikoduculara, kriz rantçılarına prim vermeyin. Türkiye’nin imkanları ve potansiyeli hem karşı karşıya bulunduğu sorunların üstesinden gelmeye hem de ekonomik hedeflerini gerçekleştirmeye yeterlidir.

“Kandil neyse Sincar da odur”

“Sincar, Kandil’in bir alternatifidir. Bizim için Kandil neyse Sincar da odur. Dolayısıyla Sincar PKK’dan, terör örgütlerinden, ismi ne olursa olsun, temizlenene kadar bu devam edecek. Onun için bir gece ansızın oraya da gidebiliriz.”

“Irak’la birlikte çalışmaya hazırız”

“Terör örgütünün faaliyetlerinin Irak topraklarında sona erdirilmesi hem bizim hem de Bağdat hükümetinin ortak sorunudur. Şayet arzu ederlerse Irak’la bu konuda birlikte çalışmaya da hazırız.”

“Haddini ve boyunu aşan bir beyandır”

“Son dönemde Fransa’nın yanlış bulduğumuz tavrından fevkalade üzüntü duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Geçen hafta görüştüm. Baktım garip garip şeyler söylüyor. Kendisine biraz frekansı yüksek oldu ama söylemek zorunda kaldım. Bizim silahlı kuvvetlerimizi asla kabullenemeyeceğimiz bir yere oturtmak kimsenin haddine değil. Terör örgütleri mensupları dün bir kez daha en üst düzeyde ağırlayanlar bunun Türkiye’ye karşı husumet hamlesinden başka bir anlamı olmadığını bilmelidir. Aynı terörist grubu bu sabah güvenlik güçlerimize saldırmışlardır. 6 güvenlik korucumuz şehit olmuş, 4 askerimiz, 3 güvenlik korucumuz yaralanmıştır.

Eğer Fransa’nın arabuluculuk teklifi doğruysa: Haddini ve boyunu aşan bir beyandır bu, bunu söyleyen kişinin. Sana böyle bir görev kim verdi? Bizim arabulucu ihtiyacımız yok. Türkiye’nin ne zamandan beri terör örgütleriyle masaya oturmak gibi bir sorunu var.”

“Fransa’nın şikayetçi olma hakkı kalmadı”

“Bunların arkadaşlarının YPG’liler yani bölgemizdeki en eli kanlı, en ahlaksız, en haysiyet yoksunu, en insanlık düşmanı teröristler olduğunu gördük. Bu tavrından sonra Fransa’nın hiçbir terör örgütünden, hiçbir teröristten, hiçbir terör eyleminden şikayetçi olma hakkı kalmamıştır. Teröristlerle yatıp kalkan hatta onları saraylarında ağırlayanlar, yaptıkları yanlışı er geç anlayacaktır.

Suriye’den, Irak’tan canını kurtarıp kaçan teröristler, Fransa’nın bu politikasından aldıkları cesaretle oraya doluştuğunda ümit ediyoruz ki bizden yardım istemeye kalkmazlar.”

“Irak sınırını temizlik için hazırlıklara başladık”

“Ayn el Arap, Tel Abyad, Resulayn, Haseke gibi Irak sınırına doğru olan bölgeleri de terörden temizlemek için gereken hazırlıklara başladık.”

“Türkiye terörler mücadelesini Afrin’de olduğu gibi yapar”

“Türkiye’nin ne zamandan beri terör örgütleriyle bir masaya oturmak gibi sorunu var? Nereden çıkardınız bunu? Siz terör örgütleriyle masaya oturabilirsiniz ama Türkiye, terör örgütleriyle mücadelesini Afrin’de olduğu gibi yapar.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.