27 Kasım 2020
  • İstanbul9°C
  • Ankara-1°C
  • Konya-1°C
  • İzmir7°C

ERDOĞAN: İSTİKLAL MARŞI DIŞINDA BİR ANT TANIMIYORUZ, TANIMAYACAĞIZ!

Başkan Erdoğan'dan Cumhur İttifakı, af ve andımız ile ilgili önemli açıklamalar!

Erdoğan: İstiklal Marşı dışında bir ant tanımıyoruz, tanımayacağız!

23 Ekim 2018 Salı 14:25

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin son dakika açıklamalarda bulundu. Gündemle ilgili açıklamalar yapan Başkan Erdoğan "Cemal Kaşıkçı" ve "Andımız" konusuna değindi.

Başkan Erdoğan, Cumhur İttifakı ile ilgili "Türkiye siyasi işbirlikleri hususunda yeni bir döneme girdi. Bu işbirliği zemininin çok önemli katkısı olmuştur. MHP ile yeni yönetimin hayata geçirilmesi sürecinde son olarak 24 Haziran'da çok verimli bir ittifak sergiledik. Cumhur İttifakı adını verdiğimiz bu zemini hazırlayan milletimizdir." dedi.

Af konusuna da değinen Başkan Erdoğan şunları söyledi: "En doğusundan güneydoğusuna kadar nerede ne gibi çalışmalar yapıldıysa hepsini topladık, gerekeni yaptık. 50 binin üzerinde uyuşturucu mahkumu var. Bunlara kader mahkumu diyebilir miyiz? Ne demek aldatılmış? Öbür tarafta can alan katillere mi kader mahkumu diyeceğiz?"

Geçtiğimiz günlerde, 2013 yılında kaldırılan 'Öğrenci Andı' ile ilgili Danıştay'dan iptal kararı gelmişti.

Tartışmalara yol açan karara MHP ve Genel Başkan Devlet Bahçeli'den destek gelmişti.

Konuyla ilgili olarak partisinin grup toplantısında konuşan Başkan Recep Tayyip Erdoğanşunları söyledi:

"ANDIMIZ'IN YAZARI TÜRKÇE EZAN ZULMÜNÜN MİMARI"

"Andımız konusunda Danıştay yetki aşımı yaparak düzenlemeyi iptal etti. Bir takım eski hastalıkların hala bünyemizde yaşadığını gösteriyor. Andın ilk halini Türk Ocakları'nı kapatmasıyla bilinen doktor Reşit Galip yazmıştır. Bu kişi aynı zamanda Türkçe ezan zulmünün de mimarıdır. Andı yazan bu. bu milletin en büyük andı İstiklal Marşı'mızdır. İstiklal Marşı dışında bir ant tanımıyoruz, tanımayacağız. Türküm ben ama şunu söyleyeyim ben Türkçü değilim. O başka bir şey o başka bir şey. Irkçılık bizim dinimizde yasaklanmıştır."

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"AF TEKLİFİNE SICAK BAKMADIĞIMIZI ÇEŞİTLİ ÖRNEKLERLE ANLATMAYA ÇALIŞTIK"

"Af gündeme geldiğinde, bu işi tam manasıyla masaya yatırdık. Teklife sıcak bakmadığımızı çeşitli örneklerle anlatmaya çalıştık. Burada temel bir ilke var. Temel ilke bir devlet kendisine karşı işlenen suçlara af yetkisine sahip olabilir ama kişilere karşı işlenen suçlara karşı devlet af yetkisine sahip değildir."

"EĞER ADALET MÜLKÜN ESASIYSA O ZAMAN BİZ BU MÜLKÜ AYAKTA TUTMAK İÇİN ADİL DAVRANMAYA MECBURUZ"

"Eğer adalet mülkün esasıysa o zaman biz bu mülkü ayakta tutmak için adil davranmaya mecburuz. Kalkıp da uyuşturucu baronlarıyla, torbacılık yapanları bir araya getirmek bunu anlamak da mümkün değil. Biz devlet olarak baronlarla da torbacılarla da içenlerle de mücadele ettik, etmeye devam ediyoruz. Hiçbir dönemde uyuşturucularla mücadelede bizim iktidarımız olduğu kadar yoğun bir mücadele verilmemiştir."

"50 BİNİN ÜZERİNDE UYUŞTURUCU MAHKUMU VAR. BUNLARA KADER MAHKUMU DİYEBİLİR MİYİZ?"

"En doğusundan güneydoğusuna kadar nerede ne gibi çalışmalar yapıldıysa hepsini topladık, gerekeni yaptık. 50 binin üzerinde uyuşturucu mahkumu var. Bunlara kader mahkumu diyebilir miyiz? Ne demek aldatılmış? Öbür tarafta can alan katillere mi kader mahkumu diyeceğiz? Öbür tarafta hırsızlara mı kader mahkumu diyeceğiz? Cezaevinden çıkarıyorsunuz daha fazlasını yapıyor, bunlara mı kader mahkumu diyeceğiz? Canilere mi kader mahkumu diyeceğiz? Biz devlete karşı işlenen suçlarda devlet olarak yapılabilecek ne varsa gayret ederiz. Bir katili affettiğimiz zaman maktülün ailesine nasıl anlatacağız?"

"Emeklilikte yaşa takılanlar için gerekenler söylenmiştir"

"Bizim kimseyi ne kurum ne isim olarak hedef almamız söz konusu değildir. Sosyal medyadaki kimi açıklamaların yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını düşünüyorum ve üzülüyorum."

"ANDIMIZ GERİDE BIRAKTIĞIMIZI SANDIĞIM BİR KONUYDU"

"Andımız geride bıraktığımızı sandığım bir konuydu. 2013'te bunu çözmüştük. Yetki aşımı yaparak maalesef bu düzenlemeyi iptal etmiştir. Türkiye'yi hak etmediği bir tartışmanın içine sürükleyen bu karar, eski hastalıkların yaşadığını gösteriyor. Tek parti CHP'si döneminde başlatılan uygulamayı hala sürdürmeyi çalışmak yanlıştır."

"MİLLETİMİZİN EN ETKİLİ ANDI İSTİKLAL MARŞIDIR"

"Andın ilk halini Türk Ocaklarını kapatmasıyla, üniversitelerini perişan etmesiyle bilinen tıp doktoru Reşit Galip yazmıştır. Türkçe Ezan zulmünün de mimarıdır. Milletimizin en etkili andı İstiklal Marşıdır. Bunun dışına bir and tanıyoruz, tanımayacağız."

"BEN TÜRK'ÜN AMA TÜRKÇÜ DEĞİLİM..."

"Ben Türk'üm ama Türkçü değilim. O başka bir şey, o başka bir şey. Irkçılık bizim dinimizde yasaklanmıştır. Her etnik unsur kendi etnik unsuruyla iftihar edebilir. Sizin Türkçülük yapma hakkınız varsa benim Kürt vatandaşımın da Kürtçülük yapmak hakkı doğar. Asla bunu ırkçılık yapma boyutuna taşımayalım. Bunu yaptığınız anda ayrımcılık yapmış olursunuz. AK Parti olarak bu yanlışa düşmedik."

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.