23 Ocak 2022
  • İstanbul-2°C
  • Ankara-5°C
  • Konya-6°C
  • İzmir1°C

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ELİ KANLI DİKTATÖRLERİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Dünya İnsani Zirvesi'nde katılımcılara hitap etti...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Eli kanlı diktatörlerin peşini bırakmayacağız

23 Mayıs 2016 Pazartesi 13:28

Dünya İnsani Zirvesi'nde katılımcılara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına sığınmacı krizine dikkat çekerek başladı. "Artık herkes elini taşın altına koymalıdır" diyen Erdoğan, Suriye'de yaşanan hukuk ihlaline son verilmesi gerektiğini belirterek, "Eli kanlı diktatörlerin peşini bırakmayacağız" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi'nde konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeminde sığınmacı krizi ve uluslararası hukuk ihlalleri vardı. Türkiye'nin bu konuda üstüne düşen görevi yaptığının altını çizen Erdoğan, "Sorumluluktan kaçanlar var" dedi.

Suriye ve Irak'ta yaşanan drama özel olarak dikkat çeken Cumhurbaşkanı, "Suriye'de şahit olduğumuz gibi uluslararası hukuk ihlallerinin sona erdirilmesi için daha fazla gayret göstermeyiz. Eli kanlı diktatörlerin peşini bırakmayacağız" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Kapımızı insanlığa kapamayacağız"

3 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapıyoruz, bunu iftiharla söylüyorum. Varil bombalarından kaçan, büyük bir tehditle karşılan kim olursa olsun, kapımızı hiçbir zaman insanlığa kapamayacağız. Artık bu konuda herkes elini taşın altına koymalıdır.

"Sorunların yükünü belli ülkeler omuzluyor"

Sorunlara çözüm üretemeyen sistemin yükünü sadece belli ülkeler omuzluyor. Mevcut çatışmaların sona ermesini, yenilerinin de önlenmesini sağlamalıyız. Suriye'de şahit olduğumuz gibi uluslararası hukuk ihlallerinin sona erdirilmesi için daha fazla gayret göstermeyiz. Eli kanlı diktatörlerin peşini bırakmayacağız.

"Bu zafiyeti en iyi bilen Türkiye"

Yurdundan edilen kadın ve çocuklara daha fazla yardımcı olacağız. Türkiye, AFAD, TİKA, Türk Kızılayı ve diğer kurumlarıyla insani ve kalkınma yardımlarını el ele yürüterek kalkınma odaklı insani yardım politikasıyla farklı bir model sunmaya çalışıyor. Son olarak: İhtiyaçlar her gün artarken maalesef kaynaklar aynı oranda artmıyor. Bazı sıkıntılar ve sorumluluktan kaçma eğilimi görüyoruz. Bu zafiyeti en iyi bilen Türkiye'dir. Ülkemizdeki sığınmacılar için yaptığımız harcamalar 10 milyar doları aşmışken, uluslararası toplumun yardımları 455 milyon dolarda kaldı.

 
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.