23 Eylül 2019
  • İstanbul18°C
  • Ankara15°C
  • Konya14°C
  • İzmir18°C

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ABD'YE MEYDAN OKUDU; "VAZGEÇMEYECEĞİZ, HERKES HESABINI BUNA GÖRE YAPSIN!"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'de verdiği sözleri tutmayan ABD'ye çok sert mesaj verdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye meydan okudu; "Vazgeçmeyeceğiz, herkes hesabını buna göre yapsın!"

09 Eylül 2019 Pazartesi 00:15

nabiz-haber-ozel-yeni-311.png

 

 

 

"Vazgeçmeyeceğiz, herkes buna göre hesabını yapsın..."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Malatya'da bazı açılışlar yaptı.

Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Suriye'de YPG-PKK'ya destek vermeyi sürdüren ABD'ye çok sert mesajlar verdi...

Erdoğan "Amerika'nın taktik çıkarları için kendi hayati önceliklerimizden vazgeçmeyeceğiz! Gerektiğinde, milyarlarca kardeşinin desteğini alan bir ülkeyiz. Herkes, buna göre hesabını yapsın" dedi...

Suriye’nin kuzeyinde kurulması planlanan Güvenli Bölge projesiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı, ilk kez ABD’yi bu kadar sert hedef aldı.

Erdoğan, “Anlaşılan o ki müttefikimiz bizim için değil terör örgütü için güvenli bir bölge oluşturmanın peşinde” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye için asıl tehditin Fırat'ın Doğu'sundaki terör yapılanması olduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu:

"Fırat'ın Doğu'sundan başlayıp, Irak sınırına kadar uzanacak bir güvenli bölge oluşturmak için Amerika ile görüşme halindeyiz. Amerika'yla da görüşüyoruz. Ancak bu konuda bizim istediklerimizle onların kafalarındakinin aynı şey olmadığını attığımız her adımda tekrar görüyoruz. Biz, bölgede yuvalanan terör örgütünü tamamen ortadan kaldırmayı hedeflerken, onlar terör örgütüyle bizi aynı zeminde idare etmenin hesaplarını yapıyorlar. Anlaşılan o ki müttefikimiz bizim için değil terör örgütü için güvenli bir bölge oluşturmanın peşinde. Böyle bir anlayışı reddediyoruz. Türkiye'nin güvenlik bölge derken ne kastettiğini 2015 yılından beri tüm muhataplarımıza defalarca izah ettik. Biz; DEAŞ'la birlikte PKK ve uzantıları PYD, YPG, SDG'den temizlenmiş bir alan oluşturmak istiyoruz. Ancak bu şekilde ülkemiz topraklarında Avrupa'da veya başka yerlerde yaşayan Suriyeli kardeşlerimizin kendi evlerine dönüp, huzur ve güven içerisinde hayatlarını sürdürebilmelerini sağlayabiliriz. Aksi taktirde ne ülkemizdeki ne başka yerlerdeki Suriyeli sığınmacıların kendi ülkelerine dönüşü mümkün olamaz. Hiç kimse masum insanları, terör örgütlerinin veya zalim rejim güçlerinin tehdidi altında yaşamaya mecbur bırakamaz. Ne Fırat'ın Doğu'sunda ne de İdlib'de insanlık dışı böyle bir duruma rıza göstermeyeceğiz. Şayet bize bu mücadelemizde gereken destek verilmezse, ülkemizdeki 3 milyon 650 bin Suriyeli'nin de, İdlib'den sınırlarımıza dayanacak 2 milyon kişinin de önünü alamayız. Biz, Fırat'ın Doğu'sunu güvenli hale getirip, orada en az bir milyon kişinin iskanını sağlamak isterken, yeni sığınmacı dalgalarına muhatap olmamıza yol açacak adımlara kesinlikle tahammülümüz yoktur. Geçtiğimiz günlerde ifade ettim; buradan gücümüze güç katan Malatya'dan bir kez daha tekrarlamak istiyorum; Eylül ayı bitmeden Fırat'ın Doğu'sunda kendi askerlerimizle fiilen güvenli bölge oluşumunu başlatmamış olursak artık kendi yolumuza gitmekten başka çaremiz kalmayacaktır. Bu iş öyle 3-5 helikopter uçuşuyla, araç devriyesiyle, göstermelik bir kaç yüz askerin bölgede bulunmasıyla olacak iş değildir. Orada bir milyon kişi iskan edebilmek için, şehirleri ve kırsalıyla tüm bölgeyi fiilen güvenli hale getirmiş olmalıyız. Bunun için ne kadarlık bir güç gerekiyorsa o kadarını kullanmakta kararlıyız. Bölge halkı zaten bizim yanımızda olacaktır."

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.