30 Kasım 2020
  • İstanbul11°C
  • Ankara0°C
  • Konya-1°C
  • İzmir12°C

CUMALİ DALKILIÇ YENİN-DER'DE KONUŞTU; 28 ŞUBAT VE SALİH MİRZABEYOĞLU!

“Bu son 28 Şubat Olsun” kampanyasına destek amacıyla YENİN-DER'de düzenlenen etkinliklere hafta sonu devam edildi. “28 Şubat ve Salih Mirzabeyoğlu” adlı dün gerçekleşen programda Baran Dergisi yazarı Cumali Dalkılıç, dönemin şartlarını Salih Mirzabeyoğlu’

Cumali Dalkılıç YENİN-DER'de konuştu; 28 Şubat ve Salih Mirzabeyoğlu!

12 Şubat 2018 Pazartesi 00:18

28 Şubat ve Salih Mirzabeyoğlu!

“Bu son 28 Şubat Olsun” kampanyasına destek amacıyla YENİN-DER'de düzenlenen etkinliklere hafta sonu devam edildi. “28 Şubat ve Salih Mirzabeyoğlu” adlı dün gerçekleşen programda Baran Dergisi yazarı Cumali Dalkılıç, dönemin şartlarını Salih Mirzabeyoğlu’nun mütefekkir kimliği ekseninde değerlendirdi.

Mirzabeyoğlu'nun 80’li yılların ortasından itibaren Büyük Doğu fikriyatını yazdığı eserleriyle zenginleştirip tahkim edişi ve bütün bir fikir sistemi halinde İBDA adıyla ilan edilişiyle birlikte dikkatleri üzerinde topladığını hatırlatan Dalkılıç, o tarihten itibaren İslam düşmanlığı ve din istismarcılığının pek yaygın olduğu şartlarda uyandırdığı rahatsızlığın tırmanış kaydetmeye başladığına dikkat çekti.

dalkilic-bir.jpg

Dalkılıç, 28 Şubat'ı darbecilerin doğrudan hedef aldığı sembol isim Salih Mirzabeyoğlu üzerinden değerlendirdi

Fikri yaşamak, yaşamayı fikir bilmek” gayesine başını koymuş bir fikir adamının, başına gelmedik iş kalmadığını” ifade eden Dalkılıç, 90’lı yılların başından itibaren dönemin emniyet birimlerinde yuvalanan FETÖcüler ve onlara yandaş yasadışı çetelerce hedef alındığını, haftalar süren gözaltı süresince yaşadıklarını “İşkence” adlı kitabında da kaydettiğini hatırlattı.

1999 yılına girerken, çocuklarını okula götürdüğü sırada Mirzabeyoğlu için tiyatrodan ibaret tutuklanma ve yargılama sürecinin başladığını belirten Dalkılıç, 99 yılında Metris cezaevinde aynı bölümde birlikte bulunduğu müslümanlarla silahlı ve bombalı saldırılara maruz kalıp ölümden dönüşünü, dönemin basın-yayın organlarına yansıyan görüntüler eşliğinde anlattı. Mirzabeyoğlu'nun bulunduğu koğuşa yapılan silahlı saldırılarda şehit ve ağır yaralı İbdacı müslümanlar da olduğuna dikkat çeken Dalkılıç, tüm yaşananların dönemin brifingli basınında gerçek dışı ve yargısız infazları meşrulaştırıcı biçimde yansıtıldığını söyledi. Mirzabeyoğlu’nun birçok eser çalışmasının da yakıldığı Metris döneminin ardından, 2000’in ilk yıllarında Kartal Cezaevi, akabinde müslümanları tam tecrit amacıyla özel inşa edilen Bolu F Tipi cezaevine nakledildiğini söyledi.

dalkilic-iki.jpg

Bu tarihten itibaren Mirzabeyoğlu hakkında kesilen “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası”nın “İBDA-C terör örgütü liderliği”, “devletin anayasal temellerini ortadan kaldırmak” gibi suçlamalarla dönemin brifingli ve FETÖcü üyelerin de bulunduğu yargı mekanizmasında karara bağlandığını, daha sonra “kanunların geriye yürütülerek” hücre hapsine alındığını hatırlatan Dalkılıç, aynı dönem basında yoğun biçimde süren kara propagandalar eşliğinde kendisine sistematik işkencenin de başlatıldığını söyledi.

Dalkılıç, “Mirzabeyoğlu, söz konusu işkenceye verdiği özel isimle “Telegram-Zihin Kontrolu” dedi. Beyin ve tüm vücut üzerinde elektromanyetik taciz dalgaları yayma yoluyla iradesi teslim alınmaya çalışılmış olsa da, kendisi bu saldırıları da Allah'ın yardımı ve sevenlerinin dualarıyla göğüslemeyi başarmış, bununla kalmayıp ileride kitaplaşmak üzere yaşadıkları da dahil fikri ve ilmi eserler ortaya koymaya devam etmiştir” dedi.

Mirzabeyoğlu hakkında asıl bilinmesi gerekenin, onun fikriyatı ve kurduğu sistem fikri olması gerektiğini ifade eden Dalkılıç, “O, tüm yaşadıklarını fikrine tohum, kuvvet, derinleşme ve serpildikçe kökleşmeyi temin edici bir yerde vesile kılmıştır. Bunun anlaşılması için özel bir çaba içinde olunması gerektiğini, çünkü dünyada bu fikir sistemine ve dünya görüşüne karşı boy göstermiş veya reddiye sergilemiş herhangi bir fikir sistemi olmadığını hepimiz biliyoruz” vurgusunda bulundu.

cumali-afis-001.jpg

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.