16 Haziran 2019
  • İstanbul27°C
  • Ankara25°C
  • Konya18°C
  • İzmir30°C

CIA BAŞKANI: TÜRKÇE BİLEN AJANLAR ARIYORUZ?

Niye?..Fettoş ve avaneleri ihtiyacı karşılamaz mı oldu?

CIA Başkanı: Türkçe bilen ajanlar arıyoruz?

25 Eylül 2018 Salı 16:12

ABD istihbarat teşkilatı CIA'nın Direktörü Gina Haspel, ABD'ye rakip ulus devletlere karşı casusluk faaliyetlerine odaklanacaklarını, özellikle Arapça, Çince, Farsça ve Türkçe konuşan ajanlar çalıştıracaklarını açıkladı

Geçmişinde 'işkencecilik' suçlamaları olan CIA Direktörü Gina Haspel,  teşkilatın yeni stratejisini açıkladı. Haspel, ABD'ye rakip ulus devletlere karşı casusluk faaliyetlerine odaklanacaklarını, özellikle Arapça, Çince, Farsça ve Türkçe konuşan ajanlar çalıştıracaklarını duyurdu.

İŞKENCECİ BAŞKAN

11 Eylül 2001 saldırılarının ardından başlatılan terör zanlılarını kaçırıp esir alma ve işkenceden geçirme programının yöneticilerinden biri olan Gina Haspel, ABD Başkanı Donald Trump tarafından CIA Başkanlığına terfi ettirilmesi sonrası teşkilatın yeni stratejisini açıkladı.

CASUSLUK FAALİYETLERİNE ODAKLANACAĞIZ

 11 Eylül sonrasının denizaşırı terörle mücadele operasyonları sarmalından çıkacaklarını belirten CIA Direktörü Haspel, 11 Eylül öncesine geri dönüş yapacaklarını ve yeniden ABD'ye rakip ulus devletlere karşı casusluk faaliyetlerine odaklanacaklarını, casuslarla analistlerin en ağır, en zorlu meselelerle ilgili istihbarat toplamaya daha fazla odaklanacağını dile getirdi.

 

TÜRKÇE BİLEN AJANLAR İŞE ALACAĞIZ

 Bu bağlamda özel olarak ülke adı anmayan Haspel, diğer yandan yabancı dil uzmanlığı olan ajanları ellerinde tutmak, yenilerini yetiştirmek ve saflarına katmanın öncelikleri arasında olduğunu belirtti. CIA Direktörü, özellikle Arapça, Çince, Farsça ve Türkçe konuşan ajan istihdam ettiklerini vurguladı.

CIA'DA ERKEK HAKİMİYETİ VAR

CIA personelinin daha çeşitlilik kazaması çabalarının altını çizen teşkilatın ilk kadın başkanı, ''Küresel misyonumuz cinsiyeti, ırkı, kültürel arka planı ne olursa olsun en iyi ve en parlaklarla çalışmamazı gerektiriyor'' dedi. 35 yıl önce girdiğinde teşkilatta erkek hakimiyeti olduğunu aktaran Haspel, şöyle konuştu:

11 EYLÜL SALDIRILARI SONRASI YÜKSELDİK

 ''Bana bir şans vermek isteyen üstlerim sayesinde yükseldim. Operasyon subayı olarak iyi işler çıkarmayı başardım ve karşı karşıya geldiğim engellerin yıkılmasına yardımcı olmak için elimden geleni yaptım. Özellikle 11 saldırıları sonras çok sayıda kadının teşkilatta yükselmesinden gurur duyuyorum.''

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.