25 Ocak 2021
  • İstanbul12°C
  • Ankara3°C
  • Konya0°C
  • İzmir15°C

CIA AJANINA YAKALAMA KARARI!

Türkiye bağımsızlığına sahip çıkıyor; Bir CIA ajanına daha yakalama kararı çıkarıldı! Bunlar Türkiye'de hep "bir ilk" olma özelliğini taşıyor!

CIA Ajanına yakalama kararı!

01 Aralık 2017 Cuma 14:21

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Türkiye'de olduğu ve darbe başarısız olunca ülkeyi terkettiği ortaya çıkan eski CIA ajanı Graham E.Fuller hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yakalama kararı çıkartıldı.

15 Temmuz darbe girişi sırasında Türkiye’de olduğu ve darbe başarısız olunca ülkeyi terk ettiği iddia edilen ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA’in Milli Haberlama Konseyi (National Intelligence Council) eski başkan yardımcısı Graham E.Fuller hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yakalama kararı çıkartıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından çıkartılan yakalama kararında Graham E.Fuller'e “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme, Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçlamaları yöneltildi.

cia-001.jpg

CIA Ajanı Grham Fuller

HENRİ BARKEY HAKKINDA DA YAKALAMA KARARI VAR

Hürriyet'in haberine göre, yakalama kararında "Daha önce hakkında yakalama kararı verilen eski CIA uzmanı Henri Jak Barkey ve darbe teşebbüsünde rol alan diğer kişilerle Graham E. Fuller’in irtibatının ve atılı suçları işlediğine yönelik bulguların tespit edildiği" ifadeleri yer aldı. 

'DARBE GİRİŞİMİ SONRASI TÜRKİYE'Yİ TERK ETTİ'

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine mahkeme tarafından verilen yakalama kararının en dikkat çeken bölümlerinden biri ise 15 Temmuz darbe girişiminin sonrası Graham E. Fuller’in Türkiye’yi terk etmiş olduğunun belirlendiği ve halen yakalanamamış olmasına yönelik olarak yapılan vurgu oldu.

BÜYÜKADA'DAKİ DARBE TOPLANTISINA KATILDI MI?

Daha önce hakkında yakalama kararı verilen eski CIA uzmanı Henri Jak Barkey’in 15-16 Temmuz 2016’da Büyükada Splendid Otel’de yapılan toplantıda darbeyi organize edip koordine ettiği ileri sürülmüştü.

Graham E. Fuller’in de aynı toplantıda olduğu yönünde iddialar ileri sürülmüş ancak bugüne kadar resmi olarak bu doğrulanamamıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Fuller hakkında verdiği yakalama kararı ile ilk kez Fuller’in 15 Temmuz darbe girişimi öncesi Türkiye’de olduğu ve ardından ülkeyi terk ettiği bilgisi resmi kayıtlara girdi.

Graham Fuller kimdir?

fuller-kimdir.jpg

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.