21 Şubat 2019
  • İstanbul9°C
  • Ankara7°C
  • Konya6°C
  • İzmir14°C

"CAN PAZARINDA..."

Bilgi kirliliğini gidermek babından kısaca gelişmeleri yazayım...

"Can pazarında..."

09 Mayıs 2018 Çarşamba 22:10

"Can pazarında..."

Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu alâkalı asılsız vefat haberleri mâlûmunuz. Maalesef, sosyal medya denilen gayya kuyusunda hâdiselerin doğrusunu anlatmak çok zor. Neredeyse imkânsız. Mirzabeyoğlu’yla ilgili asılsız vefat haberi de hızla yayıldı. Üst üste açıklamalar yapmamıza rağmen hâlâ taziye için arayanlar, ölüm haberi yapanlar var. 

Bilgi kirliliğini gidermek babından kısaca gelişmeleri yazayım: Beyin kanaması geçirdiği Yalova’daki evinden Yalova Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Salih Mirzabeyoğlu ameliyata alındı ve ameliyat sonrası tedavisi uyutularak devam etti. Pazartesi günü öğlenden sonra doktor Mirzabeyoğlu’nun ailesine, “Beyin ölümünün gerçekleştiğini” söyledi. Bizler de bu bilgiyi dışarıda haber bekleyen eş dosta söyledik. Haber dalga dalga yayıldı ama yanlış yayıldı. Doktorun “Beyin ölümü” ifâdesi “Salih Mirzabeyoğlu öldü” diye sosyal medyada paylaşıldı. Sonrası mâlûm… 

Doktor her ne kadar “Beyin ölümü gerçekleşti” dese de Mütefekkir Mirzabeyoğlu’nun diğer hayatî fonksiyonları çok şükür çalışıyordu. Tedavinin tam teşekküllü hastanede yapılabilmesi için İstanbul’a nakledilmesi hususu gündeme geldi. O sırada asılsız haberleri duyan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan aileyi arayıp bilgi aldı ve o da İstanbul’a nakledilmesinin iyi olacağını söyledi. Ailesinin İstanbul’daki Siyami Ersek Hastanesi’ne nakledilmesine karar verilmesiyle Salih Mirzabeyoğlu Pazartesi akşam İstanbul’a getirildi. 

Salı sabahı Mirzabeyoğlu’nu kontrol eden beyin cerrahı, “Beyin ölümü gerçekleşmiş diyemem” dedi. Elhamdulillah diğer hayatî fonksiyonlarında da menfi bir gelişme yoktu. Durum şimdilik bu… 

Yazımın başlığı Mirzabeyoğlu’nun “Münşeat” adlı eserinde yer alan bir münşeattan. 2 yaşındayken “öldü” diye mezarı kazılan Salih Mirzabeyoğlu “Can Pazarı” adlı münşeatında hayatını, davasını, kavgasını yazmış. Buyrunuz, Salih Mirzabeyoğlu: 

  

Bir bilemedim iki yaşımda 

daha ömrümün henüz başında 

açılmış niyetime derin hakikat -çukur!- kabir 

- “ecel erdi mi yaş ha bin olmuş ha-bir!” 

  

Habir -her şeyi bilen Allah 

taze ve yeni şey – o hayat bu ölüm 

can pazarında bahanem ishâl – döndüm 

müshil tesiri yapan ilâç – ruha misâl 

can pazarında verdiğim eser bilmem kaç 

bilmem kaç oldu çektiğim zulüm! 

  

Yaramı deşme deştirme bana 

hâlâ ip üstünde canbazım ben 

ipin üstünde yazar – ipin ucunda söverim 

yiğitliği severim -yiğittir kardeşlerim- çocuklarım 

hainlere önerim – "uzak durunuz bizden!” 

üzerim üzgün geçen ömrümün hatırına 

ah keşke yapabilseydim – yaparım 

ömrüm olursa bundan sonra

Yakup Köse-Star

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.