12 Ağustos 2020
  • İstanbul30°C
  • Ankara31°C
  • Konya29°C
  • İzmir36°C

CAN E. ÖZDİL YAZDI; YERLİ VE MİLLİ İFADESİNDEN KİMLER RAHATSIZ OLUYOR?

Neden batıyor?..

Can E. Özdil yazdı; Yerli ve Milli ifadesinden kimler rahatsız oluyor?

26 Eylül 2018 Çarşamba 16:28

‘’Yerli ve Milli’’ ifadesinden kimler rahatsız oluyor?

Can. E. Özdil

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye’nin çıkarlarını savunan her vatandaşı kucaklamak için sarf ettiği ‘’Yerli ve Milli’’ ifadesi çok ses getirmişti.

Bununla beraber bu ifadeye karşı çıkan, kin kusan ve bu ifadeyi olmayacak noktalara çeken birçok odak türedi.

Kendi vatanlarından çok batının bekasını daha çok düşünen, kaygıdan kaygıya sürüklenen ana muhalefet bu tanıma karşı çıkanların başında geliyor. Cumhuriyeti kuran partinin ‘’milli’’ sözünden rahatsız olma noktasına nasıl geldiğiyse ayrı bir tartışma konusu.

PKK’nın siyasal uzantısı HDP bu ifadeye zaten ölümüne karşı, o yüzden HDP’den zaten böyle bir şey beklemiyoruz.

15 Temmuz darbe girişiminin düzenleyicisi Fethullahçı terör örgütü de ‘’Yerli ve Milli’’ tanımından rahatsız olanların başında geliyor, girmedikleri ideolojik kılıf kalmayan Fetö üyeleri Türkçülük maskesi altında milliliği istismar etmeye devam ediyor, ama artık milletin feraseti, bazı saf insanlar dışında, bu numaraları artık yutmuyor.

Bir de ‘’Yerli ve Milli’’ ifadesinden rahatsız olan, yerli ve milli olmayı ‘’kemalist’’ olmakla eş gören ve bunun üzerinden Erdoğan’a saldırmayı gelenek haline getiren liberalizm etkisi altındaki ‘’İslamcı’’ gruplar türedi.

İslamın tarihteki sancaktarı Osmanlı ifadesini nadiren kullanan, Selçuklu mirasını adeta yok sayan bu tuhaf kitle, sadece Kudüs yürüyüşlerinde ortaya çıkar, Galatasaray lisesinden Taksim’e doğru yürür ve İslamcılık görevlerini (!) yerine getirmiş olurlar.

Üç beş tane kürt ve ermeni milliyetçisi partizanı ve liberal yazarı memnun edeceğiz diye, Türk ifadesini kullanmamaya gayret gösterirler, MHP’ye ve ülkücü camiaya öcü gibi bakarlar, Milliyetçilik dendiğinde ise akıllarına sadece ‘’mafyatik’’ unsurlar gelir.

Erdoğan, MHP ile Türkiye’nin bekası için ortaklık kurduğunda içlerinde biriken nefreti kusmaya başlayan bu kitle, 24 Haziran seçimlerinde Ak Parti-MHP ittifakını baltalamak için elinden geleni yaptı ama başarılı olamadı. Yüzde 52 ile Erdoğan başkan seçildi.

Sosyal medyadan Ak Parti’nin başında görmek istedikleri ‘’hayallerindeki ismi’’ bir türlü siyaset sahnesinde parlatmayı başaramayan bu kifayetsiz muhteris kitle Ak parti-MHP ittifakını baltalamak için hala elinden geleni yapıyor.

‘’Yerli ve milli’’ ifadesinden rahatsız olanlar Ak parti-MHP ittifakını istemiyor.

Kaybedişin karın ağrısı da hiç dinmiyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.