23 Ekim 2021
  • İstanbul13°C
  • Ankara5°C
  • Konya6°C
  • İzmir18°C

BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES KUR'AN-I KERİM'DEKİ TEVBE SURESİ'NDEN AYET PAYLAŞTI!

BM Genel Sekreteri Guterres mülteci hakları konusunda açıklama yaparken, Kur'an-ı Kerim'deki Tevbe Suresi'nden ayet paylaştı!

BM Genel Sekreteri Guterres Kur'an-ı Kerim'deki Tevbe Suresi'nden ayet paylaştı!

18 Şubat 2020 Salı 14:37

BM Genel Sekreteri Guterres Kur'an-ı Kerim'deki Tevbe Suresi'nden ayet paylaştı!

 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Tevbe Suresi'nden alıntı yaparak dikkat çeken açıklamalar yaptı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Pakistan'da Afgan mülteci varlığının 40. yılı: Dayanışma için yeni ortaklık" konferansında yaptığı konuşmada Tevbe Suresi'nden bir ayet okudu...

guterres.jpg

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, mültecilerin inançlı ya da inançsız olarak ayrılmaması gerektiğine dikkati çekerek"Tevbe Suresi'nde 'Eğer Allah'a ortak koşanlardan biri senden sığınma talebinde bulunursa, Allah'ın kelamını işitebilmesi için ona sığınma hakkı tanı. Sonra da onu güven içinde olacağı yere ulaştır' diyor" ifadelerini kullandı.

Guterres, başkent İslamabad'da düzenlenen "Pakistan'da Afgan mülteci varlığının 40. yılı: Dayanışma için yeni ortaklık" konferansında yaptığı konuşmada, Pakistan'ın Suriye'deki iç savaş çıkana kadar yaklaşık 20 yıl boyunca dünyanın en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yaptığını söyledi.

Bugünün dünyasında eşine az rastlanır şekilde Pakistan'ın Afgan sığınmacılara kapılarını açtığını anlatan Guterres, dünyanın en uzun süreli sığınmacı varlığının da Pakistan'da ortaya çıktığını kaydetti.

Guterres, BM Mülteciler Yüksek Komiseri görevini yürüttüğü dönemde ülkeye defalarca geldiğini hatırlatarak, her gelişinde yerel halkla mülteciler arasında bir dayanışma gördüğünü aktardı.

BM Genel Sekreteri Guterres, şöyle devam etti:

"Tevbe Suresi'nde 'Eğer Allah'a ortak koşanlardan biri senden sığınma talebinde bulunursa, Allah'ın kelamını işitebilmesi için ona sığınma hakkı tanı. Sonra da onu güven içinde olacağı yere ulaştır' diyor. Bu ayet, inançlı ya da inançsız mültecilere hak ettikleri korumayı modern anlamda sağlamayı tanımlayan 1951 yılı Mültecilerin Hukuki Durumuna Dair Sözleşmesi'nden yüzyıllar önce söylenmiş dikkate değer bir hoşgörü örneğidir."

Afgan sığınmacıların ülkelerine dönebilmesi için barışın sağlanması gerektiğine işaret eden Guterres, "Afganistan'da barışın sağlanması için çalışmak sadece dayanışma örneği değil, dünyanın da çıkarına bir çalışmadır" dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.