07 Nisan 2020
  • İstanbul11°C
  • Ankara13°C
  • Konya12°C
  • İzmir15°C

BM: ARAKAN'DA 1000'DEN FAZLA KİŞİ ÖLMÜŞ OLABİLİR!

BM: Bangladeş'e sığınan Arakanlı sığınmacıların sayısı 270 bine ulaştı!

BM: Arakan'da 1000'den fazla kişi ölmüş olabilir!

08 Eylül 2017 Cuma 13:01

Birleşmiş Milletler'in (BM) Myanmar İnsan Hakları Özel Raportörü Yanghee Lee, Myanmar'ın Arakan eyaletinde çoğu Arakanlı Müslüman olmak üzere 1000'den fazla kişinin öldürülmüş olabileceğini söyledi. Raportör "Bence bu dünyanın ve Myanmar'ın son yıllarda karşılaştığı en büyük felaketlerden biri" dedi.

Birleşmiş Miller'in Myanmar'daki İnsan Hakları Özel Raportörü Lee, Arakan eyaletinde çoğu Arakanlı Müslüman olmak üzere 1000'den fazla kişi öldürülmüş olabileceğini söyledi.

AFP'ye konuşan Güney Koreli raportör Lee, "Belki de 1000 ya da daha fazla insan öldürüldü. Bu rakam iki tarafı da kapsıyor olabilir ancak çoğu Arakanlı'lardan oluşuyor" dedi.

Raportörün açıkladığı rakamlar Myanmar hükümetinin duyurduğunun yaklaşık 2 katı. 

arakan-ic-iki.jpg

MYANMAR HÜKÜMETİNE GÖRE 475 KİŞİ ÖLDÜ

Hükümet son açıklamasında 7'si Arakanlı Müslüman, 7'si Hindu ve 16'sı Arakanlı Budist olmak üzere 30 sivilin ve 15 güvenlik görevlisinin çatışmalarda öldüğünü, Arakanlı Müslümanlara ait 6600 ev ile Müslümanlar'a ait olmayan 201 evin yakıldığını duyurdu.

BM raportörü Lee'ye göre " Rakamları düşük olarak tahmin etmiş olmamız yüksek olasılık. Maalesef bölgeye giriş olmadığından bunları doğrulayamıyoruz. Bence bu dünyanın ve Myanmar'ın son yıllarda karşılaştığı en büyük felaketlerden biri" ifadelerini kullandı.

BANGLADEŞ'E SIĞINANLARIN SAYISI 270 BİNE ULAŞTI

Diğer taraftan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Vivian Tan, son 2 haftada Bangaldeş'e sığınan Arakanlı Müslümanlar'ın sayısının 270.000'e ulaştığını duyurdu.

Daha önce bu rakamın 164.000 olduğu açıklanmıştı.

Hükümet 25 Ağustos'ta Arakanlı militanların güvenlik noktalarına gerçekleştirdiği koordineli saldırıların ardından bölgede başlatılan operasyonlardaki çatışmalarda 400'den fazlası Arakanlı militan olmak üzere 475 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.