19 Eylül 2020
  • İstanbul20°C
  • Ankara17°C
  • Konya20°C
  • İzmir23°C

BEŞTEPE'DE YENİ YAPILANMA!

Müsteşarlık yetkileri Genel Sekreter’e

Beştepe'de yeni yapılanma!

07 Mayıs 2018 Pazartesi 02:37

Külliye’ye yeni sistem ayarı yapılıyor.

Buna göre Başbakanlık Müsteşarı’nın yetkileri Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’ne geçecek. Sekreterliğin ismi de ya aynen kalacak ya da müsteşarlık olarak değişecek. 

Mevcut sistemde en üst düzey memur olan “Başbakanlık Müsteşarı”nın yerini Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri alacak. Makamın isminin de değiştirilmesi tartışılıyor. “Genel Sekreter” olarak kalması ya da “Müsteşarlık” olarak tanımlanması gündemde.  24 Haziran seçimlerinin ardından hayata geçirilecek olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne yönelik çalışmalarda son şekillenmeler yapılıyor. Külliye’de yeni yapılanmanın detaylarına ilişkin yapılan çalışmalara göre, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, yeni sisteme göre yeniden şekillenecek. 

5 YARDIMCI DÜŞÜNÜLÜYOR 

Külliye’deki makam odaları, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve Başbakanlıktan aktarılan birimlere göre yeniden dizayn edilecek. Cumhurbaşkanı yardımcısı sayısının kaç olacağıyla ilgili sorular yerini korurken, yardımcısı sayısının 5 olmasının düşünüldüğü AK Parti kulislerinde dile getiriliyor. 

YAPISI DEĞİŞECEK 

Beştepe’deki yeni yapılanmada büyük değişimlerden birisi de Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği pozisyonunda olacak. Mevcut sistemde Başbakanlık müsteşarının görevleri, yeni sistemle birlikte Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterine aktarılacak.  Mevcut genel sekreterin yapısı değiştirilecek. Yapılan çalışmada, makamın isminin de değiştirilmesi tartışılıyor. “Genel sekreter”  olarak kalması da alternatifler arasında, ancak “Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı” denilmesi de gündemde. Mevcut durumda Cumhurbaşkanlığındaki personel ve idari işlerle ilgili süreçleri yürütmekle görevli olan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri, yeni dönemde devletin tüm idari işleyişinin kontrolünün sağlanacağı bir pozisyona dönüşecek.

KANUNLAR BİRİMİ GENİŞLETİLECEK 

Mevcut durumda da Cumhurbaşkanlığı bünyesinde var olan Kanunları inceleme birimi genişletilerek, Başbakanlık Mevzuat Genel Müdürlüğü pozisyonunda birimler ile güçlendirilecek. Bir yandan yasal değişikliğe ilişkin hazırlıklar sürerken, diğer yandan da Başbakanlıktan yeni sistemle birlikte Cumhurbaşkanlığına geçirilecek personele yönelik tespitlerin de yapıldığı, aktarılacak personelin güvenlik soruşturmalarının yapıldığı ifade edildi. (Star)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.