23 Ekim 2021
  • İstanbul14°C
  • Ankara1°C
  • Konya3°C
  • İzmir17°C

BAŞÖRTÜLÜ ÇALIŞANLARI BÖYLE TEHDİT ETMİŞ: "İCABINIZA BAKACAĞIM!"

İSMEK’in kadın yöneticilerini ahlaksızca taciz eden İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşil Meltem Şişli’nin hakaretlerinin yeni detayları çıktı.

Başörtülü çalışanları böyle tehdit etmiş: "İcabınıza bakacağım!"

02 Şubat 2020 Pazar 02:26

İcabınıza bakacağım

İSMEK’in kadın yöneticilerini ahlaksızca taciz eden İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşil Meltem Şişli’nin hakaretlerinin yeni detayları çıktı. Şişli, başörtülüleri “Bu iş başörtüsüyle yapılamaz” diyerek aşağılayıp “İcabınıza bakacağım” tehditleri savurmuş.

kari.jpg

stanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli’nin İSMEK’teki kadın bölge sorumlularına yaptığı ahlaksızlıkla ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Yeni Şafak’ın ulaştığı başörtülü kadın yöneticiler “Şişli’nin kendilerine 28 Şubat’ı yeniden yasattığını” ifade etti.

SKANDAL BİTMİYOR

Yeni Şafak, dün İSMEK’te yaşanan skandal toplantıyı gündeme taşıdı. O toplantıda İSMEK’te bölge sorumlusu bekar kadınlara “Bunları itfaiyecilerle buluşturun. Bir gece düzenleyin ne böyle herkes bekar…” gibi ahlak sınırlarını aşan ifadeler kullanan Yeşim Meltem Şişli’nin uyguladığı baskının bununla sınırlı olmadığın ortaya çıktı. Toplantıda bulunan diğer kadın yöneticiler de skandal ifadeleri doğruladı. İşe dönüş davaları devam ettiği için isimlerini vermek istemeyen kadın yöneticiler Yeşim Meltem Şişli’nin hem başörtüsüne, hem de İslam’a dil uzattığını söyledi.

ÇANTALARI KONTROL ETTİ

Üç kadın yöneticinin ayrı ayrı anlatımlara göre o toplantıda şunlar yaşandı: Meltem Şişli konuşurken erkeklerin kadınları ezmesi konusunu açtı ‘Bu ancak İslam ortaçağında olur’ ifadesini kullandı. Ayrıca toplantıda yer alan kadınların başörtüsü ve çantalarının markalarına tek tek bakan Şişli, ‘Çantalarınızı havaya kaldırın. Eşarp markalarınızdan durumlarınızı anlıyorum’ diye konuştu.

İCABINIZA BAKACAĞIM

Hepimizi karşısına alan Şişli, bizlere hakaret etmeye başladı ve ‘Sizlerin icabına bakacağım’ ifadesini kullandı. Hakaret boyutu her geçen dakika daha da arttı. Hakkımızda ‘Hiçbirinizden yönetici olmaz, neye göre alınmışsınız bilmiyorum’ cümlesini kurdu. Şişli hakaretlerinde ‘Kurstan kursa dolaşıyorsunuz ve neden bu işi yapıyorsunuz anlamıyorum’ sözlerini söyledi. Ayrıca hepimizin diksiyonunun bozuk olduğunu, bu işin başörtüsüyle yapılmasının zor olacağını, başörtüsüyle bu iş yapılamayacağını söyledi.

SÜRECİMİZ YARGIYA TAŞINDI

Yaşadıklarımız 28 Şubat dönemine benziyor. Tekrardan 28 Şubat süreci yaşamak istemediğimiz için bizleri oradan vurdular. Bizi üzen de bu oldu. İş akdimiz fesholunca konuşmaya karar verdik. Bu nedenle herkes konuşmaya başladı. Sürecimiz yargıya taşındı.

KOMİK SAVUNMA: O DA BEKAR!

İBB de konuya ilişkin açıklama yaparak, kadınlara sistematik mobing uygulayan Meltem Şişli’ye arka çıktı. Anılan toplantıda kişilerin temel hak ve özgürlüklerini konu alan herhangi bir konuşma gerçekleşmediğini öne süren İBB açıklamasında şu iddialara yer verdi: “Geçen ay itibari ile İSMEK kadrosuna alınan öğretmenlerimiz arasında da böyle bir ayrıma gidilmediği açıkça görülecektir. Giyimi kuşamı nedeniyle hiçbir kadın çalışanımız mağdur edilmediği gibi bu hususta herhangi bir ayrımcılıkta yapılmamaktadır. Diğer yandan insanların yaşam tarzları ve medeni halleri üzerinden aşağılandığı iddia edilen kişilerle anılan yöneticinin medeni halinin aynı olması da haberin gerçek dışı olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.” (Yeni Şafak)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.