02 Aralık 2020
  • İstanbul7°C
  • Ankara5°C
  • Konya7°C
  • İzmir12°C

BAŞKAN ERDOĞAN: TERÖRİSTLER ALMAYA'DA ELLERİNİ-KOLLARINI SALLAYARAK DOLAŞIYOR!

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'da yaptığı konuşmada PKK'lı teröristlerin Almanya'da rahat hareket etmelerine dikkat çekti.

Başkan Erdoğan: Teröristler Almaya'da ellerini-kollarını sallayarak dolaşıyor!

29 Eylül 2018 Cumartesi 04:11

Almanya ziyaretinde onuruna verilen akşam yemeğine katılan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, önemli açıklamalar yaptı.

Erdoğan şunları söyledi:

"GÖRÜŞ AYRILIKLARININ OLMASI DOĞALDIR"

"Geniş bir gündem içerisinde zaman zaman görüş ayrılıklarının olması doğaldır. Bunları diplomasinin imkanlarını kullanarak aşmaktır. Türkiye ve Almanya bu başarıyı defalarca göstermiş ülkelerdir. Son zamanlar da yaşananları geride bıraktığımıza inanıyorum. Pek çok konuda Almanya ile aynı hassasiyete sahip olduğumuza inanıyorum. Kimi ülkelerin mültecileri dikenli tel örgülere mahkum ettiği dönemde Almanya meseleye insani olarak yaklaşmıştır.

"ULUSLARARASI FİRMALAR FAALİYETLERİNİ RAHATÇA SÜRDÜRÜYOR"

Ekonomi alanında da Almanya ile çok güçlü ilişkilerimiz bulunuyor. Almanya ülkemizin en büyük ticari ortağıdır. Türk ekonomisi sağlam temeller üzerine kurulmuştur. 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ekonomimiz üzerindeki etkileri son derece sınırlı kalmıştır. Ülkemizde uluslararası firmalar hiçbir engelle karşılaşmadan faaliyetlerini rahatça sürdürüyorlar. Almanya ile ortak bir tutum içerisinde olduğumuzu görmek bizleri memnun ediyor.

"TERÖRİSTLERİ KORUMAK GİBİ BİR GÖREVİMİZ YOK"

Bir konunun altını çizmek istiyorum. Türkiye'de tutuklanan Alman vatandaşlar konusundaki endişelerini ve hala tutuklu olan Türk gazeteci, aydın ve siyasetçiler için endişelerini açıklığa kavuşturmak faydalı olacak. Teröristleri korumak gibi bir görevimiz yok. Benim ülkemde birileri teröre bulaşıyorsa bu hangi ülkeden olursa olsun bizim hukukumuz bunu cezalandırıyorsa yargı makamları gereğini yapar.

"TERÖRİSTLER ALMANYA'DA ELİNİ KOLLUNU SALLAYARAK DOLAŞIYOR"

Benim ülkemde AB'de terör örgütü kabbul edilen PKK'nın Amanya'da binlerce mensubu elini kolunu sallamaktadır. Almanya'nın devasal caddelerinde gösteriler yapıyor. Bunlar yasaktır. bunlara neden müsade ediliyor. Bu aydınların tanımını yapmak lazım. Bir boşluktan yaralanarak kaçmış ve Almanya'ya sığınmıştır. Kendisi el üstünde tutulmuştur. Burada yapılıp da Türkiye'ye kaçmış olsa kendileri birden 5 tane 6 tane gazeteciyi istediler. Benim ülkemde mahkum olan birisi buraya geliyo biz bunları istiyoruz ama bu kişi bize verilmiyor."

"CAN DÜNDAR AJANDIR"

Almanya'da Angela Merkel ile ortak basın toplantısı düzenleyen Başkan Erdoğan, toplantıda gazetecilerin Merkel'e üst üste Can Dündar ile ilgili soru yöneltmeleri üzerine, Merkel, Dündar'ın toplantıya "Kendi isteğiyle gelmedi" cevabını verdi. Erdoğan'la konuyla ilgili fikir ayrılıkları yaşadığını belirtti.

Merkel'den sonra söz alan Başkan Erdoğan ise, "Dündar bir ajandır" diyerek devlet sırlarını ifşa ettiğini, 5 yıl 10 ay hapis cezası aldığını daha sonra Almanya'ya kaçtığını belirtti.

Erdoğan,  "Hiçbir devlette sırlar ifşa edilemez, suçtur." dedi ve "Öyle bir durum benim başıma gelse ben verirdim." diye konuştu.

"BÖYLE BİR SUÇLUNUN İADESİNİ İSTEMEK EN DOĞAL HAKKIMIZDIR"

Can Dündar'ın bir ajan olduğunu, devletin sırlarını ifşa etme durumunda olan bir kişi olduğunu ve bunu 5 yıl 10 aya mahkum edildiğini biliyorsunuz. Buna mahkum olan biri aradaki bir boşluğu fırsat bilip kaçarak Almanya'ya gelmiştir. Ajandır, devletin sırlarını ifşa etmiştir. Hiçbir devlette sırlar ifşa edilemez, suçtur. Bizim böyle bir suçlunun iadesini istemek en doğal hakkımızdır. Aynı durum Almanya için de gerçerli olabilirdi. Böyle bir durum benim başıma gelse ben verirdim."

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.