23 Ocak 2022
  • İstanbul-2°C
  • Ankara-5°C
  • Konya-6°C
  • İzmir-2°C

ANLAMAK İÇİN DURMAK LAZIM BU TAMAM! DURMAK İÇİN NE LAZIM?

Salih Ahmet Sak

07 Nisan 2020 Salı 01:27

Durmak. Arapça'da tawaquf. VaKaFe kökünden geliyor. "Vakıf" kelimesiyle aynı. Buradaki "vakıf" kelimesi bir şeye vakıf olmak, hakim olmak anlamında. Aynısı ingilizcede de varmış;

Stand=durmak, Understand=anlamak.

Durmak ve anlamak, aynı kökten. Anlamak için durmak lazım bu tamam.

 Durmak için ne lazım?

Bir hikayede okumuştum, bir kralın önünde tüm ailesini kesiyorlar, ordusunu da, çıtı çıkmıyor. En son sıra sarayın hizmetçisine geldiğinde Kral yana yakıla ağlamaya bağırmaya başlıyor.

Neden peki?

Ailesi, ordusu gözleri önünde katledilirken sessiz kalan kral neden sıra hizmetçisine gelince bağırmaya, yana yakıla ağlamaya başlıyor?

Çünkü insanın her şeyini kaybettiğini anlaması için, en değersiz şeyini kaybetmesi şartmış. Anlatıcı öyle diyor.

Bana göre böyle değil. Kral kahinlerin ona yenileceğini haber verdiği an anlamıştı aslında.

Durdu, derin bir nefes aldı ve anladı.

Ailesini gözden çıkarmıştı. Kendini hazırladı. Nasıl hazırladı peki? Söyleyeyim; Durdu, nefes aldı, ufka baktı, anladı ağladı, kendini tokatladı, başını sert kayalara vurdu ve hazırlandı. Hizmetçisi? Aklına bile gelmemişti o. Onun ölümüne hazır değildi, baş eğmeyecekti aslında evet. Savaşı kaybettiği düşmanının önünde dimdik duracaktı, bir heykel gibi. Çünkü asıl savaş kılıç seslerinden sonra başlar, bunu biliyordu. Ama hizmetçisi? Aklına bile gelmedi o. Durmadı, onu düşünmedi, onu kaybedeceğini anlamadı bile. O an anladı işte. O an durup düşünecek vakti de yoktu ama, kendine verdiği tüm sözler uçtu gitti aklımdan. Delirdi işte. Anlayın.

Bence biletix gişelerinden uzak durun. Durmak düşünmek ve anlamak sanılandan çok daha büyük bir erdemdir. Biletix gişelerinde satılmaz.

Üzgünüm...

SAS, 2020, üsküdar.

Yazarın Son Yazıları Tümü
10 Kasım 2019 Pazar 00:46

Kazanılmış haklar...

03 Kasım 2019 Pazar 14:16

Görülmüştür

28 Ekim 2019 Pazartesi 01:31

sahipsiz latin harfleri...