18 Şubat 2019
  • İstanbul10°C
  • Ankara12°C
  • Konya10°C
  • İzmir16°C

ALTIN KAFESTEKİ GURBETÇİ 'VATANIM' DEDİ

Fransa’da yaşayan Ahmet Sarıçam’ın tekstil üzerine yapmayı düşündüğü 3 milyon liralık yatırıma Fransa Hükümeti ve bankalar 2 milyon lira kredi, hibe desteği ve vergi kolaylığı getirdi.

Altın kafesteki gurbetçi 'Vatanım' dedi

17 Mart 2017 Cuma 17:00

15 Temmuz darbe girişiminin ardından hiç düşünmeden Türkiye’ye dönüş yapan Sarıçam, “Vergimi Türkiye’ye ödemek istedim. Onlar kazanacağına ülkem kazansın” diyerek yatırımını Türkiye’de yaptı

2003 yılında çalışmak için Fransa’ya giden 35 yaşındaki Ahmet Sarıçam, bu ülkede faklı sektörlerde 14 yıl boyunca çalıştı. Geçtiğimiz yıl ortağı Şaban Erkekli ile birlikte, abiye ve tesettür giyim üzerine e-ticaret sitesi kurmak için harekete geçen Sarıçam, Fransa’da ilgili makamlarla görüşme yaptı. Şirketi kurmadan projesi beğenildiği için 2 milyon lira kredi, hibe desteği ve vergi kolaylığı sağlanan Sarıçam, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra tüm teklifleri elinin tersiyle iterek 3 milyon TL’lik yatırımını ülkesinde yapmaya karar verdi. Şirketini İzmir’de kuran ve KOSGEB desteği için başvuruda bulunan Sarıçam, Fransa’da yaşayan 20 gurbetçinin de projeye finans desteği sağladığını kaydetti.
gazete-kupuru.jpg
 
15 Temmuz her şeyi değiştirdi
 
Fransa devletinin desteği arkalarına aldıklarını, şirket kurulumu için hazırlık yaparken Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimi olduğunu söyleyen Sarıçam, “Fransa, projeyi orada hayata geçirmemiz için her türlü desteği sağladı. Daha fazla yatırım yapmaya da razıydı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra tüm yatırımımızı Türkiye’de yapmak, vergimizi ülkemize vermek istedik. Böyle bir zamanda vatanın, milletin, devletin yanına olmak gerekiyor. Diğer gurbetçi yatırımcıları da Türkiye’de yatırım yapmaya davet ediyoruz. Son gelişen olaylarda Avrupa’nın yanlış bir tavır aldığını, bizim de ne kadar doğru bir karar verdiğimizi gördük" dedi.
3 milyon liralık yatırım
Darbe girişiminin ardından Fransa’da yaşayan 20 gurbetçinin finans desteğini alarak Türkiye’de yatırım yapmak için kollarını sıvayan Sarıçam, şirketin merkezi olarak İzmir’i seçti. Abiye ve tesettür giyim üzerine Moda Elegan adını verdikleri e-ticaret sitesi kurma çalışmaları süren Sarıçam, giysiler için bir Fransa ve Türkiye’de bir depo kiraladı. Tedarikçilerle görüşerek, KOSGEB desteği için başvurdu. Nisan ayında şirketin kuruluşunun resmi olarak gerçekleşeceğini ifade eden Sarıçam, 3 milyon liralık bir yatırım yapmayı planladıklarını, hedeflerinin sadece iç pazar değil Avrupa pazarı ve hatta tüm dünya olduğunu da kaydetti.
 
Giysiyi üzerinde deneyebilecek
E-ticaret sitelerinde “üzerinde dene” butonu olacağını da belirten Sarıçam, projesini şu sözlerle anlattı:
 “Abiye giyim sektöründe bunun bir örneği daha dünyada yok. İnternet sitemize giren kadınlar, beğendikleri kıyafeti 3D sistemiyle üzerinde deneyebilecek. Kendi bilgisayarındaki ya da telefonundaki bir fotoğrafı üzerinde elbiseyi deneyip görebilecek. Mesela Fransa’ya bu hizmetten bahsettiğimizde çok beğendiler ve alt yapısını karşılamak istediler. Başlangıç olarak 50 bin Euro’luk hibe yaptılar ve devamının geleceğini söylediler. Biz yine de bu teklifi elimizin tersiyle ittik.”
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.