02 Aralık 2020
  • İstanbul6°C
  • Ankara2°C
  • Konya4°C
  • İzmir5°C

ADİL BİR ŞEKİLDE YARGILANAN DEMİRTAŞ DA ÇOK ÜMİTLENMİŞ!

İki Belediye kazanınca böyle konuşanlar var...

Adil bir şekilde yargılanan Demirtaş da çok ümitlenmiş!

09 Nisan 2019 Salı 02:32

Bu da çok ümitlenmiş!

Tutuklu olarak "adil" bir şekilde yargılanan HDP eski Eş Genel Başkanı, avukatları aracılığıyla DW Türkçe’ye yerel seçimleri değerlendirdi. Selahattin Demirtaş, “Muhalefet bloğu bu seçimlerle birlikte demokratik bir seçeneği ete kemiğe büründürmeyi başardı” dedi.

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP eski Genel Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı;

"Seni asmayacağız, adil bir şekilde yargılayacağız!" diye tehdit etmişti!

Avukatları aracılığıyla DW Türkçe'ye yerel seçimlerle ilgili görüşlerini açıklayan Demirtaş; 31 Mart yerel seçimleri öncesinde HDP tabanına oy kullanma çağrısı yapmış, "Bütün halkımıza, tabanımıza çağrım ve varsa azıcık hatırım, ricam şudur ki, gerekirse bağrınıza taş basın, ama mutlaka sandığa gidip ‘Faşizme hayır' anlamına gelecek oyunuzu kullanın. Seçim sonuçları, demokrasi ve barışın gelişmesine fırsat sunabilir” demişti.

Siyasi gözlemciler, seçim yarışının burun buruna gittiği Ankara ve İstanbul'da Demirtaş'ın cezaevinden yaptığı çağrının bu sonucun çıkmasında etkili olduğu görüşündelermiş.

Bütün ümitlerini "Erdoğan'ın gitmesine" bağlamışlar!

Almanlar da dahil... (Tabi onlara giren çıkan ne onu anlamak mümkün değil) Alman DW'nin

“Yerel seçimler ve özellikle İstanbul’daki durum Erdoğan iktidarı için sonun başlangıcı olabilir mi?” şeklindeki taraflı-çanak- sorusuna Demirtaş; 

“Abartılı yorumlara fazla prim vermek istemiyorum. Yerel seçimler önemlidir ama her şeyin de belirleyicisi değildir.

İktidar bloğu zaten uzun süreden beri son derece yanlış bir yola girmiş durumda. Demokrasiye sırtını dönüp faşizm, baskı ve tehditten medet uman bir politik çizginin daha ne kadar süreceğini demokrasi mücadelesi belirleyebilir. Güçlü bir demokrasi cephesi oluşur ve siyasi mücadele her alanda yükseltilirse toplumun rotasını demokrasiye çevirmesi çok hızlı olacaktır.

AKP iktidarının topluma vereceği, vaat edebileceği tek bir olumlu şey yoktur. AKP yanlış tutumunda ısrar eder ve demokrasi mücadelesi de büyüyerek devam ederse halk kendilerine siyaseten çok daha ağır bedeller ödetecektir.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.