29 Ekim 2020
  • İstanbul16°C
  • Ankara16°C
  • Konya16°C
  • İzmir19°C

ABD'NİN SİYASETÇİ-LİDER YETİŞTİRDİĞİ PROGRAMA TÜRKİYE'DEN KİMLER KATILDI?

Programın adı: IVLP... Uluslararası Ziyaretçi Liderlik Programı...ABD’nin Eğitim ve Kültürel İşler Bürosu tarafından organize edilen IVLP’nin (Uluslararası Ziyaretçi Liderlik Programı)...

ABD'nin siyasetçi-lider yetiştirdiği programa Türkiye'den kimler katıldı?

24 Temmuz 2019 Çarşamba 17:25

Katılanları ABD'nin Elçilikleri seçiyor!

ABD dışından ziyaretçilerin katıldığı bir program olan IVLP’ye katılımlar başvuruyla değil, ABD’nin yabancı ülkelerdeki elçilikleri tarafından seçiliyor. 

Programın en önemli özelliğiyse bugüne kadar katılım sağlayan birçok ismin kendi ülkelerinde başbakan ve cumhurbaşkanı olmasında yatıyor.

ABDULLAH GÜL ve DEMİREL DE KATILDI

Programa katılan isimler, daha önce internet sitesinden ulaşılabiliyordu. Ancak daha sonra katılanların isimleri, programın sitesinden kaldırıldı!

ABD'lilerin prohramına katılmış önemli isimler arasında Fransa’da Başbakanlık yapan François Fillon, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İngiliz eski Başbakan Gordon Brown ve Tony Blair IVLP programına katılan isimler arasında yer alıyor.

Türkiye’den ise eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in 1957’de, Abdullah Gül’ün ise 1995’te programa dahil olduğu ifade ediliyor.

AMAÇ: "KALICI İLİŞKİLER" GELİŞTİRMEKMİŞ

"Program, ABD'li meslektaşlarıyla kalıcı ilişkiler geliştirmeye yardımcı olmaktır" diye ifade ediliyor

Yaklaşık bir ay süren programda her yıl 5 bin katılımcının Amerika’ya geldiği, toplam 200 bin civarında uluslararası ziyaretçinin IVLP kapsamında Amerikalılarla ve 500’ü aşkın eski ve mevcut devlet başkanı ve hükümet lideriyle yakın ilişki kurduğu belirtiliyor. Programın misyonu, internet sitesinde şöyle ifade ediliyor:

“1940’da başlatılan IVLP, ABD’nin dünya ülkeleriyle olan ilişkilerini güçlendirmeye, mevcut liderleri veya liderlik potansiyeline sahipyabancı vatandaşları kısa ziyaretler esnasında Amerikalı meslektaşlarıyla buluşturarak kalıcı ilişkiler geliştirmeye yardımcı olmaktadır.”

program-a.png

Programın amacı bu şekilde ifade edilse de, asıl amacın, Amerikan çıkarlarını önceleyen kişiler ile daimi bir ilişki ve temas olduğu anlaşılıyor...

İYİ PARTİLİ İSİM DE KATILDI

cura.jpg

ABD’nin Eğitim ve Kültürel İşler Bürosu tarafından organize edilen IVLP’nin (Uluslararası Ziyaretçi Liderlik Programı) bu yılki katılımcıları arasında İYİ Parti Kurucular Kurulu ve Genel İdare Kurulu Üyesi aynı zamanda Seçim Koordinasyonundan Sorumlu Başkan Yardımcısı Burcu Akçaru da yer aldı.

IVPL kapsamındaki ABD ziyaretini Twitter hesabı üzerinden paylaşan İYİ Partili Akçaru’nun, Pazar günü programı tamamlayarak yurda döndüğü öğrenildi. Öte yandan Akçaru’nun sosyal medya hesabını ziyaretten önce gizliye alması dikkat çekti.

fatma-sibel-yuksek.png

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.